Dobrovolníci, jež by se svými zkušenostmi chtěli pomoci v litoměřické nemocnici, se mohou obrátit přímo na její tiskovou mluvčí Naděždu Křečkovou, která zájemce eviduje a podle jejich zaměření a praxe je směřuje na jednotlivá oddělení.

„Několik dobrovolníků se už přihlásilo. Někteří z nich nastoupí v nejbližších dnech,“ sdělila mluvčí Křečková a upozornila, že nemocnice zatím o pomoc žádá pouze zdravotníky. Nabízí se jí totiž i lidé, kteří nejsou z oboru. Tyto posily však zatím litoměřická nemocnice nepotřebuje. Ředitel zařízení Radek Lončák uvedl, že nemocnice nabídne dobrovolníkům činnosti s ohledem na jejich kvalifikaci, praxi a zkušenosti. „Samozřejmě je náležitě proškolíme a vybavíme potřebnými ochrannými pomůckami. Rádi rovněž uvítáme i naše bývalé kolegy,“ sdělil ředitel nemocnice.

Mateřská škola. Ilustrační foto
V Litoměřicích zavřou všechny mateřské školy. Nemocných zaměstnanců přibývá

Dobrovolníky, kteří pomohou překonat nepříznivou personální situaci, shání také Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem. Nabízí i brigádu formou dohody o provedení práce. Podle mluvčího společnosti Penta Investments, která Podřipskou nemocnici vlastní, není situace kritická, ale je personálně na hraně. „Nemocnice přivítá odborný zdravotnický personál, aby mohla otevřít další lůžkovou část poskytující péči na kyslíkových lůžkách. Jediný limit jsou nyní sestry,“ poznamenal mluvčí Ivo Mravinac.

Zatímco ještě před několika týdny nebyli v roudnické nemocnici žádní hospitalizovaní s onemocněním covid-19, nyní už je podle Mravinace situace jiná. „Na samostatném a striktně uzavřeném oddělení v současné době pečuje vyčleněný personál o deset pacientů s koronavirem,“ uvedl.

Ředitel ZŠ Na Valech v Litoměřicích Petr Klupák na archivním snímku
V Berbrově kauze je namočen i šéf litoměřické školy. Za úplatky prý nepískal

Zdravotní sestry, studenti lékařských fakult a zdravotnických škol, kteří by v Roudnici chtěli pomoci v jakémkoli úvazku, mohou kontaktovat hlavní sestru Ivanu Lamkovou. „Vzhledem k situaci není vyloučeno, že nemocnice bude v dalších dnech potřebovat také pomoc dobrovolníků s nezdravotnickým vzděláním,“ dodal Mravinac.

Personální situaci zatím zvládá Hospic svatého Štěpána v Litoměřicích. Potvrdila to ředitelka Monika Marková. „Máme asi 30 dobrovolníků, které jsme v uplynulých dnech oslovili, zda by v případě potřeby byli ochotni přijít. Domluvené máme také zdravotní sestry a mediky. Litoměřické nemocnici jsme nabídli dvě naše lůžka a také navýšení kapacity domácího hospice,“ doplnila Monika Marková.