Osud nemocnice stále budí emoce. Svědčil o tom i zájem desítek lidí včetně personálu špitálu o mimořádné jednání zastupitelstva. Na něm vedení nemocnice začátkem března informovalo o průběhu příprav vypsání výběrového řízení na strategického partnera. S ním chce uzavřít pachtovní, neboli nájemní smlouvu na 20 let.
Radní za ODS, předseda představenstva nemocnice a její výkonný ředitel Radek Lončák na jednání připomněl důvod, proč loni zastupitelé převod z příspěvkové organizace města na akciovou společnost schválili. Litoměřice se i kvůli dlouhodobé krizi v českém zdravotnictví o nemocnici nemohou dále postarat samy. „Nechceme se dostat do situace, kdy budeme hledat zachránce,“ podotkl Lončák.
Zdá se, že nemocnice bude žádanou nevěstou. Ucházejí se o ni totiž i velcí hráči na poli zdravotnictví. „Ano, o nemocnici v Litoměřicích zájem máme,“ potvrdila mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá. „Je moderní a zajímavá z pohledu spádové oblasti a polohou v kraji. Je víceoborová a má akreditace pro specializační vzdělávání. Může tak být zajímavá z pohledu profesního růstu mladších lékařů, a to je při současné personální krizi v českém zdravotnictví výhodou,“ upřesnila Holá. Společnost Penta Hospitals CZ vlastní investiční skupina Penta stejně jako vydavatele Deníku, společnost VLM.
Zda má o vstup do Nemocnice Litoměřice zájem i firma Agel, která provozuje 12 nemocnic včetně lounské, zatím jasné není. „Agel se zajímá o všechny možné akvizice, které zapadají do její dlouhodobé rozvojové strategie. Platí však, že o jednotlivých obchodech informujeme až po jejich uzavření,“ uvedla za Agel Radka Miloševská.
Společnost Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic, poskytla jasnější odpověď. „Společnost zájem má. Představenstvo se tím bude zabývat na svém jednání 23. března,“ řekl generální ředitel KZ Petr Fiala.
Připravované výběrové řízení má mít tři fáze. První je kvalifikační a vymezí okruh účastníků. V druhé fázi proběhne dialog s účastníky zejména o smluvních a technických podmínkách plnění. „Ke každému přistoupíme se stejnou sérií otázek. Jednání se bude v souladu s legislativou a s ohledem na transparentnost celého procesu nahrávat,“ ujistil právník Petr Šustek, který celé řízení pro město připravuje. Výsledkem bude zadávací dokumentace a návrh samotné pachtovní smlouvy.
„V průběhu třetí fáze účastníci podají nabídky, které zadavatel posoudí a vyhodnotí s cílem vybrat vítěze,“ informovala mluvčí města Eva Břeňová s tím, že základními objektivně měřitelnými kritérii mají být výše nájmu a výše investic, subjektivně měřitelným kritériem pak plán rozvoje nemocnice.
Pacht má nemocnice s novým partnerem uzavřít na 20 let. Partner se však zaváže zachovat zdravotní péči ve stávajícím rozsahu a kvalitě pouze na dobu 5 let. Nad tím se na jednání pozastavil opoziční zastupitel za ANO Petr Urbánek. Oponoval předseda dozorčí rady nemocnice Leoš Vysoudil (ODS): „Zdravotnictví se dynamicky vyvíjí. Například v roce 1996 měla interna téměř 200 lůžek. V průběhu dvaceti let jejich počet klesl na 60.“ Lončák ubezpečil, že bez svolení města stejně k žádným změnám nemůže dojít.