„My zveřejněné podmínky Všeobecné zdravotní pojišťovny nepřijmeme. Smlouva končí posledním dnem roku a dál to bude pravděpodobně na nějaké ústní dohodě – budeme fungovat i nadále ve stávajícím režimu," sdělil jednatel roudnické nemocnice Josef Krajník. Tak jako on chtějí postupovat i ostatní zřizovatelé nemocnic v republice.
„Existuje dohoda v Asociaci českých a moravských nemocnic (AČMN), že budeme postupovat společně. Nabízené smlouvy od VZP jsou jednostranně nevýhodné," uvedl Krajník.
Asociace v úterý oznámila, že podle zatím neoficiálních informací na pokyn zřizovatele podepsaly smlouvu s pojišťovnami dvě nemocnice. „Není pravdivé sdělení pojišťoven, že 133 nemocnic ze 158 smlouvy podepsaly," stojí v prohlášení AČMN.
„Ke včerejšímu dni jsme smlouvu se žádnou pojišťovnou nepodepsali. Je však vysoká pravděpodobnost, že pokud smlouva bude mít náležitosti, tak k tomu dojde," sdělil telefonicky člen správní rady litoměřické nemocnice Leoš Vysoudil. Potvrdil tak informace publikované v městském Radničním zpravodaji.
Jednatel roudnické nemocnice Krajník stále pokračuje v získávání podpory. „Naším cílem je se s VZP dohodnout, avšak nesmí to být diktát. Nyní jsme v užším kontaktu než v minulosti."
Roudnická nemocnice se aktuálně může opřít i o usnesení krajské rady. „Radní podpořili aktivity krizového štábu asociací nemocnic, pacientských a odborových organizací k zachování stávajícího rozsahu zdravotní péče v nemocnicích v Ústeckém kraji pro příštích pět let a vyzývá zdravotní pojišťovny k respektování návrhu na zachování tohoto rozsahu zdravotní péče v nemocnicích v Ústeckém kraji," sdělila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. Podle informací Deníku by se o nemocnicích mělo jednat i na krajském zastupitelstvu příští týden.
„Dále máme podporu u jednotlivých samospráv obcí na Litoměřicku, např. v Terezíně, Třebenicích nebo Lovosicích," sdělil Josef Krajník. „V Senátu nás podporuje jak Hassan Mezian, tak Marcel Chládek (oba ČSSD). Věřím, že i ostatní senátoři na plénu nás podpoří."
O roudnické nemocnici se mělo jednat i v poslanecké sněmovně. Chybělo však devět hlasů. „Zatímco roudnická nemocnice patří mezi pět nejlevnějších nemocnic a stojí pojišťovny méně peněz než nemocnice v Litoměřicích, čeká ji útlum, zatímco litoměřická může z hlediska pojišťoven zůstat na svém," řekl poslanec David Kádner (VV), který se neúspěšně pokusil dostat na program sněmovní schůze bod o roudnické nemocnici.
Drábek nebo Foldyna
nemocnici nepodpořili
Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek i přes zářijovou návštěvu Roudnice nemocnici v poslanecké sněmovně nepodpořil. Z ústeckých poslanců však nebyl sám.
Když se minulý týden do programu 49. schůze měl dostat bod o roudnické nemocnici, poslanci ODS až na ústeckého krajského šéfa Jana Kubatu řekli ne. Proti byli i poslanci TOP 09 a Starostů – třeba Jaromír Drábek, Leoš Heger nebo Petr Gazdík.
Jednotná však nebyla ani ČSSD. Zdržel se třeba Josef Tancoš z Mostu či Jaroslav Foldyna z Děčína, který chce kandidovat na krajského šéfa strany. Za roudnickou nemocnici se dále postavili komunisté, poslanci Věcí veřejných i Paroubkovi národní socialisté.