Porodnici v Litoměřicích vbrzku čeká kompletní rekonstrukce za desítky milionů korun. Už loni tam vytvořili moderní Centrum porodní asistence. A novinky odsud přicházejí v poměrně rychlém tempu. Tou prozatím poslední je pořízení takzvaného porodního gauče. 

„Litoměřická nemocnice byla čtvrtou v republice a je první v Ústeckém kraji, která porodním gaučem disponuje,“ pochlubila se Petra Roubíčková, mluvčí společnosti Krajská zdravotní, která zdravotnické zařízení provozuje. 

Největší předností porodního gauče je jeho variabilita a umožnění porodu v téměř jakékoliv poloze, kterou si rodička zvolí a cítí se v ní dobře. Tuto polohu může také volně v průběhu porodu měnit. „Nespornou výhodou je možnost přímého zapojení doprovodu, tatínka, do celého porodního děje. Ten může svoji ženu držet v náručí, být jí oporou při zapření se s každou kontrakcí a po samotném porodu trávit společné nerušené chvíle ve třech při takzvaném bondingu,“ popisuje mluvčí Roubíčková.

Nové Centrum porodní asistence v litoměřické nemocnici
Bez lékaře, ale bezpečně. Litoměřická nemocnice má Centrum porodní asistence

Rodit na gauči ale není podmínkou. „Jsou i ženy, které v závěru porodu preferují klasické porodní lůžko, kdy se mohou lépe zapřít. To, že žena neporodí na gauči, není známka žádného selhání. Naopak má možnost volby té nejlepší polohy, která jí vyhovuje, a to je hlavní poslání gauče,“ vysvětluje zástupce primářky oddělení a vedoucí porodního sálu Centra porodní asistence v Litoměřicích Petr Holba.

Litoměřická porodnice otevřela Centrum porodní asistence loni v září. Jde o systém poskytované péče porodní asistentkou. 

„Chtěli jsme nabídnout maminkám možnost porodit i jinak než na klasickém porodním lůžku. Proto jsme získali díky Nadačnímu fondu Propolis 33 porodní gauč, s pořizovacími náklady téměř 170 tisíc korun, který je prvním v Ústeckém kraji. V Česku je novinkou, ale například ve Velké Británii s využitím porodního gauče rodí 10 procent žen. Máme radost, že v našem centru jej využilo již 38 rodiček. Děkujeme nadačnímu fondu, díky němuž nyní i v Litoměřicích maminky takovou možnost mají. Máme radost, že naše snahy o zkvalitnění péče o těhotnou a rodící ženu motivují dokonce i ostatní zdravotnická zařízení v našem okolí, která po našem vzoru nově nabízejí péči v režimu Centra porodní asistence,“ pokračuje Petr Holba. Právě on od června loňského roku jako vedoucí porodní centrum v Litoměřicích buduje.

Bufetové snídaně nabízejí už nějakou dobu například v nemocnicích v Mostě a Děčíně.
Maminky si mohou vybírat snídani jako v bufetu. Litoměřická porodnice má novinku

Porodní gauč má litoměřická porodnice od 20. prosince a podle zpráv z nemocnice je o něj mezi ženami obrovský zájem. Porodnice proto plánuje pořídit novinku i do dalších pokojů. „Rodit na porodním gauči budou mít brzy maminky i v chomutovské porodnici, kam v těchto dnech míří další porodní gauč v rámci nemocnic Krajské zdravotní,“ prozradila mluvčí Krajské zdravotní Roubíčková. 

„Postupně rekonstruujeme gynekologicko-porodnická oddělení v našich nemocnicích, aby odpovídaly nadstandardní péči a komfortu 21. století. Jako první letos na jaře dokončíme modernizaci gynekologického oddělení s porodnicí v Teplicích za bezmála 160 milionů korun a následně provedeme generální rekonstrukci stejného pracoviště právě zde v Litoměřicích, s předpokládanými náklady 80 milionů korun. V Děčíně jsme už v prosinci zahájili stavbu nového pavilonu Matka a dítě za 477 milionů korun. Jeho součástí bude i hemodialyzační středisko a propojovací koridor se dvěma sousedícími pavilony. Úplně nový pavilon s veškerou péčí o rodičky a novorozence pak plánujeme v ústecké nemocnici,“ uvedl Leoš Vysoudil, místopředseda představenstva Krajské zdravotní.

Mohlo by vás zajímat: Místo parkování byty a park. Návrhy mladých architektů řeší i proluku u soudu

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín