Nejlepším červeným vínem zvolila porota víno Fratava, jakostní 2009, z Lobkowiczkého zámeckého vinařství, s. r. o.

Kromě kategorie bílých suchých a polosuchých vín a červených vín vybírala porota z celkových 57 přihlášených vzorků také nejlepší růžové víno, kterým se stalo Rulandské modré, 2010, z vinařství v Tróji, nejlepší bílé polosladké víno - Rulandské bílé, pozdní sběr 2007, České zemědělské univerzity v Praze a nejlepší sladké víno - Rulandské šedé, výběr z bobulí 2007, také z Žernoseckého vinařství, které tak zároveň získalo cenu za nejlepší kolekci vín soutěže.

33 nejlépe hodnocených vín navíc postupuje do dalších už celostátních kol Národní soutěže vín, kde se budou ucházet o titul absolutního šampiona České republiky a umístění v Salonu vín ČR – stovky nejlepších vín pro daný rok vystavené na státním zámku ve Valticích.

„V Litoměřicích se sešla velmi zajímavá a pestrá sestava kvalitních vín. Porota tak mohla udělit 5 zlatých, 11 stříbrných a jednu bronzovou medaili. Dle kvality a udělených bodů by bronzových medailí mohlo být dalších 21, ale pro zachování výlučnosti tohoto prestižního ocenění jsou medaile udělovány maximálně 30 % nejlépe hodnocených vín. Výrazná většina přihlášených vzorků tedy uspěla,“ komentoval vysokou kvalitu vín z vinařské oblasti Čechy

Martin Půček ze Svazu vinařů ČR, který Národní soutěž vín za podpory Vinařského fondu pořádá.

Veřejnost bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s nejlepšími víny z vinařské oblasti Čechy na vlastní chuťové pohárky už v pátek 24. června od 14 hodin v podloubí radnice na náměstí v Litoměřicích.

Předání cen soutěže proběhne ve vinárně a restauraci v historických sklepích města v cca 15:00.