A pili jsme, pili jsme, až se hory zelenaly… To je jeden z úryvků z Máchových básní, vyražených na oblíbených vodních prvcích v Jiráskových sadech. Z pítka se bohužel skoro celé prázdniny nikdo nenapil, nešly ani fontánky a je otázkou, kdy se vodní prvky zprovozní.

Haprují ale i další osvěžovadla ve městě: pítko zlobí na autobusovém nádraží, vůbec neteče u pojišťovny v Dlouhé ulici, ani na tržnici Felixe Holzmanna. A v nejexponovanější části historického centra jsou už měsíce prázdné kašny.

Za poruchou vodních prvků v Jiráskových sadech jsou dva přívalové deště ze začátku července. Vyplavily elektroinstalaci v šachtě. „Sčítají se škody, některé prvky se musí vyměnit,“ uvedl Štěpán Renz, vedoucí středisek oprav komunikací, dílen a elektra Technických služeb.

Z fontánek jsou nyní demonotovaná čerpadla, která pohánějí vodotrysky, a dokončuje se jejich oprava. Čištění i opravy ložisek už proběhly. Jestli ale vše bude fungovat, to se uvidí, až když se celý opravený systém spustí.

Proč ale do šachty vůbec zateklo? „Je tam udělaný přepad do kanalizace, ale vody bylo extrémně hodně. Přepad nestíhal, ostatně kanalizace byla přeplněná,“ vysvětlil Renz. Technické služby jsou nyní v kontaktu s firmou, která systém stavěla.

Je ale otázka, jestli ho spouštět, když kvůli současným výkyvům počasí může přijít zase podobný extrémní déšť. Systémovým řešením by mohlo být spíše doplnění systému, například nějaká překlenovací nádrž. V polovině září by mohlo být jasněji.

Fontánky i s pítkem v centrálním parku bohužel nejsou jediným vodním prvkem, který už déle zlobí. Od jara se nepodařilo napustit obě dvě studny přímo v historickém centru na Mírovém náměstí. Pod spodní kašnou poblíž Komerční banky podle odborníků není dost vody ve studni.

Nyní se debatuje o tom, jestli tu vykopat hlubší studnu a dát níž čerpadlo. V horní kašně je spodní vody více, problém je ale zase s čerpadlem. Bohužel nepomáhá ani napustit kašny kropící vodou. V olověné vaně, která má zabránit průsaku, jsou totiž díry, kudy voda dokáže vytéct za jediný den.

„Ani jedna kašna netěsní,“ potvrdil smutnou bilanci Štěpán Renz z Technických služeb. Zacínování olověné vany je přitom oříšek, podle úředníků ho dělá snad jen jediný člověk v zemi. A toho se k opakovanému zásahu do Litoměřic nedaří dostat.

Déle neteče také pítko v Dlouhé ulici u pojišťovny. Podle Renze je už objednaný ventil, který do zařízení pouští vodu, když člověk zmáčkne spínač. Problém trvá už déle, předchozí instalatér ho ale nevyřešil, město teď spolupracuje s novým.

Pítko na tržnici Felixe Holzmanna nefunguje podle pamětníků už „historicky“. A bohužel zlobí i pítko na autobusovém nádraží. Střídavě jde a nejde. Teď pro změnu podle uživatelů tryská zase moc. „Bude se muset opravit redukční ventil,“ sdělil Renz.

Mohlo by vás zajímat: U Polep sklízejí chmel. Je méně hořký než obvykle, závlahu vzali útokem ptáci

Na Litoměřicku sklízí a suší chmel, závlahu zkomplikovali ptáci | Video: Deník/Jaroslav Balvín