Jezuitská ulice a přilehlé jezuitské schody v Litoměřicích se na dva dny stanou filmovými ulicemi Paříže. V úterý tu produkce seriálu stavěla kulisy, které atmosféru hlavního francouzského města podtrhnou. Patří mezi ně například stylové lampy nebo novinový stánek, který ale na konci čeká zkáza.

Natáčecím dnem záběrů pro osmidílný thriller Extinction (Zánik) bude středa. Filmaři se tu však zdrží až do čtvrtka, kdy budou po sobě uklízet. Seriál, který vzniká pro britský televizní kanál Sky, vypráví o mladíkovi, který zažije konec světa a vrátí se zpět v čase. Po Praze, Mostě nebo Žatci si filmaři vybrali právě Litoměřice.

Kristýna Hanušová, lokační manažerka společnosti Czech Anglo Pictures, která s filmaři spolupracuje, přiblížila, že právě monumentální kamenné schodiště postavené v ose někdejšího mostu přes Labe v roce 1828, rozhodlo o výběru lokace právě v Litoměřicích. „Pařížské scény točíme především v Praze, ale právě tyto schody nás velmi zaujaly, protože v hlavním městě takové nejsou. Také architektura Jezuitské ulice je velmi podobná té v ulicích Prahy, kde většina záběrů vznikla,“ vysvětlila Hanušová.

Řidiči i místní obyvatelé musí počítat s tím, že ve středu a ve čtvrtek práce filmařů zkomplikuje dopravu. Informovala o tom Jana Kuchařová z odboru územního rozvoje litoměřické radnice. „V termínu od 20. do 22. dubna bude v Jezuitské ulici a dalších přilehlých ulicích omezená možnost provozu a parkování. Děkujeme občanům i návštěvníkům města za shovívavost,“ uvedla.

Produkce místní obyvatele na vyvěšených letácích také upozornila, že během natáčení se mohou ozývat zvukové efekty střelby. Noční klid však slíbili dodržet. Záběry akční scény v podobě automobilové honičky, které se budou pořizovat jak v Jezuitské a Wintrově ulici, tak i přímo na schodech, omezí dopravu také v ulici Stará Mostecká, která se nachází přímo pod schody.

„Provoz v této ulici budeme zastavovat jen krátce a na nezbytně nutnou dobu při samotném natáčení daného záběru. Zatím není jasné, zda to bude v dopoledních, nebo odpoledních hodinách. Bude záležet na počasí, potřebujeme totiž spíše zataženou oblohu,“ sdělila lokační manažerka.

Herecké tváře, které v seriálu účinkují, ale lidé v Litoměřicích neuvidí. Ve scéně pořízené ve městě budou vystupovat pouze kaskadéři a dublové. Kromě míst v Česku pořizoval štáb záběry také ve španělské Barceloně a nejvíce pak v domovské Velké Británii.

Na Litoměřicku není toto natáčení v současné době jediné. Už v březnu točili na zámku v Ploskovicích němečtí filmaři záběry k pohádce. Na začátku léta se tam usídlí také štáb společnosti BBC, který tu bude pracovat na pokračování seriálu Nebezpečné známosti.

Kastelánka Jana Zimandlová přiblížila, že filmaři přijedou koncem června a na ploskovickém zámku stráví asi čtrnáct dní. „Natáčet budou ve vnitřních prostorách zámku, v grottách a také venku. Park ale i při filmování zůstane z větší části návštěvníkům otevřený,“ připomněla Zimandlová.

Litoměřicko je mezi filmaři velmi oblíbené. Vznikla tu už řada tuzemských i zahraničních filmů, seriálů nebo pohádek. Do samotných Litoměřic se opakovaně při své tvorbě vrací například místní rodák a režisér Miloslav Šmídmajer. Naposledy tu v roce 2019 vznikaly scény k jeho filmu Případ mrtvého nebožtíka, v roce 2011 pak většina záběrů pro komedii Probudím se včera.

Jako doma jsou filmaři na ploskovickém a libochovickém zámku a často také na zámku v Doksanech. Oblíbený je také Úštěk, kde před třemi lety točil režisér Taika Waititi snímek Jojo Rabbit. Válečné komediální drama vyneslo mimo jiné šest nominací na Oscara, z nichž byla jedna proměněna za adaptovaný scénář. 

Televize Sky:
Sky TV je největší evropská satelitní platforma. Působí ve Velké Británii a v Irsku a nabízí svým zákazníkům placené Direct-to-Home služby. V současné době má bezmála 11 milionů zákazníků. Vlastní ji americký mediální magnát a miliardář Keith Rupert Murdoch.