Práce na nástroji z roku 1898 od krnovské firmy Rieger provádějí mistři varhanářské dílny Dlabal Mettler z Bílska u Olomouce.

Nástroj, který byl až do roku 2010 v majetku Litoměřické diecéze, vyžadoval poměrně nákladnou rekonstrukci. Od konce druhé světové války, kdy byly varhany patrně vojáky poprvé vážně poškozeny, nemohly se plnohodnotně využívat ke koncertům.

Město si nechalo vypracovat posudek stavu varhan a vyčíslit náklady na rekonstrukci. Ty se vyšplhaly na téměř 1,2 milionu korun. Následně požádalo diecézi o bezúplatný převod do svého majetku a bylo mu vyhověno.

„Teprve poté se vydalo cestou shánění peněz. Významně nám pomohla Gaby Flatow z Nadačního fondu Hanse Krásy, která stála za dvěma benefičními koncerty v Terezíně a v Berlíně. Třetí, z iniciativy zpěvačky Edity Adlerové, se uskutečnil v Litoměřicích. Takřka polovinu nákladů pokryl dotací Česko-německý fond budoucnosti," uvedl Lukáš Krákora, vedoucí úseku kultury Městského úřadu v Terezíně.

Dnes je rekonstrukce varhan u konce a podle slov Borise Mettlera večerní varhanní koncert, který město naplánovalo na 13. června, není ohrožen. „Vedle náročné opravy a výměny píšťal jsme rekonstruovali veškerou vzduchotechniku, vyměnili všechny kožené části měchu, provedli kompletní revizi ovládacího aparátu.

Velké opravy vyžadovala špatně přístupná traktura, což je soustava tenkých dřevěných táhel, které přenášejí úhozy od kláves k píšťalám. Nyní dáváme varhany kompletně dohromady. Poslední fází, která potrvá téměř až k datu koncertu, je ladění, které provádí varhanář Zdeněk Henych.