Vloni na konci března, když lovosičtí zastupitelé schválili uvolnění šesti milionů korun, to vypadalo, že plánovaná revitalizace parku bude „levnou záležitostí". Od té doby ale záměr vzbudil nevoli obyvatel a je považován za kontroverzní.

„Je to typická ukázka salámové metody. Navíc je tolik pochybností, že by se město k tomu mělo vyjádřit a zveřejnit skutečné náklady, co to bude stát," vyzval radnici jeden z lovosických obyvatel, jehož jméno redakce zná.

Vzrušená debata se vedla kvůli návrhům ústeckého architekta Vladimíra Nováka, skutečnou bouři ale způsobilo kácení stromů, proti kterému byla i petice. Město se nyní chystá na přesun sochy rudoarmějce a zároveň shání peníze na zastřešení krytého prostoru, který je pojmenován jako Místo setkávání - Zelené náměstí.

„O zamítnutí dotace nic nevím. Oficiálně jsem nic nedostala," reagovala lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD) a dodala. „Vyjádřím se pouze písemně."

Lovosice totiž žádaly dotaci 1 891 362 korun z Fondu Ústeckého kraje. Krajští radní ale zastupitelstvu doporučili žádost neschválit. Vzhledem k tomu, že toto rozhodnutí krajští zastupitelé většinou akceptují, radnice bude muset peníze shánět někde jinde. Starostka Lenka Lízlová se o dalším postupu odmítla bavit.

Jisté je to, že přesun rudoarmějce je naplánován na začátek června. Socha je v současné době přímo v centru parku. „Jenomže právě zde vyroste zcela nová pěší zóna. Přemístit několikatunový kolos přitom nebude jednoduché. Přesun má zajistit odborná firma tak, aby socha nebyla při manipulaci poškozena," uvedla Jana Hejdová z lovosického městského úřadu.

„Podmínka odbornosti firmy, která bude sochu přemísťovat, byla zakomponována do výběrového řízení na 1. etapu," dodala místostarostka Vladimíra Nováková. Socha rudoarmějce se přemístí o zhruba 35 metrů.