Svědek našel podezřelý předmět připomínající munici v lesním porostu za obcí Skalice. Ta je částí Třebívlic. Houbař správně ihned přivolal policii přes tísňovou linku 158.

„Pyrotechnici ústecké policie na místě nalezenou munici převzali a odvezli k likvidaci. Nález označili jako cvičnou protitankovou střelu RPG-75,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová a upozornila, že cvičná varianta je k nerozeznání od varianty ostré, která je vysoce riziková.

Cvičnou protitankovou střelu RPG-75 našel houbař za obcí Skalice.Cvičnou protitankovou střelu RPG-75 našel houbař za obcí Skalice.Zdroj: Policie ČR

„Nález munice v této lokalitě nemusí být ojedinělý, neboť zde bývalo armádní cvičiště,“ vysvětlila mluvčí Kofrová a doporučila při pohybu v takovýchto lokalitách zvýšenou opatrnost. Tentokrát nedošlo ke zranění osob ani škodám na majetku. Podobný případ se odehrál například v první polovině ledna u Velemína.

Podle policistů nejsou nálezy munice na našem území nikterak neobvyklé. „Nejčastěji se setkáváme s pozůstatky II. světové války, výjimkou ale nejsou ani nálezy z dob I. světové války, či z války Prusko – Rakouské, nebo naopak z doby nedávno minulé – pozůstatky po činnosti a výcviku vojsk Varšavské smlouvy i naší armády,“ konstatovala Pavla Kofrová.

Lidé by tedy měli mít na paměti základní pravidla, jak se v takové situaci zachovat. Tím nejdůležitějším je podezřelého předmětu se vůbec nedotýkat a ihned zavolat policii. Podle možností je také vhodné zamezit přístupu na místo i dalším lidem.

Mohlo by vás zajímat: Pozor na noční výluky v Lovosicích, kde opravují nádraží. Rychlíky ani nezastaví

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín