Vlakové nádraží v Prackovicích působí ve všední den dopoledne ospalým dojmem. Po železničním koridoru mezi Prahou a Děčínem občas prosviští rychlík nebo nákladní souprava. Zastavují tu pouze osobní vlaky, které jsou pro místní jedinou veřejnou dopravou spojující je s okolním světem.

Omšelá historická budova postavená na počátku minulého století v alpském stylu je v současné době prázdná a vlaky řídí dispečer z jiné stanice. Výpravčí v červené čepici tu sice nejspíš k odjezdu vlaku nezapíská ani v budoucnu, nádraží se však už brzy dočká kompletní opravy, po níž by mělo alespoň částečně opět ožít.

Obec tu totiž po dohodě se železničáři chystá informační centrum pro turisty i místní. Podle informací starostky Prackovic nad Labem Andrey Svobodové Křešové dostal obecní úřad od Správy železnic nabídku, že může využít prostory centrální haly pro svou prezentaci. „Naše představa je taková, že by tam mohlo vzniknout infocentrum, kavárna a muzeum, kde by byla připomenuta jak historie Prackovic, tak historie železnice,“ nastínila starostka.

Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda uvedl, že rekonstrukce nádraží v Prackovicích se letos začíná připravovat. Samotné stavební práce pak podle stávajících plánů začnou v první polovině příštího roku. „V rámci oprav počítáme se sanací a odvodněním objektu, úpravou statiky stropů a opravou střešní konstrukce. Opravou projdou inženýrské sítě, okna a dveře, dále bude provedena oprava fasády se zachováním historického stylu. Práce zahrnou rovněž opravy interiéru veřejně přístupných prostor i zázemí pro zaměstnance,“ popsal výčet prací Gavenda. Náklady na opravu odhaduje Správa železnic na 11 milionů korun.

Využít turisticky zajímavý potenciál Prackovic a okolí by starostka chtěla také novou cyklostezkou, jejíž projekt má v současné době rozpracovaný. Vedla by od prackovického obecního úřadu přes místní část Litochovice až ke zhruba šest kilometrů vzdálenému přívozu v Malých Žernosekách.

„Máme dohodu se Státním fondem dopravní infrastruktury o spolupráci při dopracování projektu, abychom dotaci získali. Zároveň ale budeme muset sehnat prostředky i na desetiprocentní spoluúčast, což jsou při odhadovaných nákladech 30 až 40 milionů korun tři až čtyři miliony. To je pro naši obec hodně,“ sdělila starostka s tím, že obec proto o pomoc nejspíš požádá Ústecký kraj.

Mezi další turistické cíle, které se v Prackovicích připravují, patří také plán na zřízení geologického muzea v někdejším nedalekém lomu. „Je to projekt dvou pánů, kteří tam chtějí vybudovat muzeum v přírodě. Rádi bychom ho doplnili naučnou stezkou, neboť tu máme velké množství geologických, ale i přírodních zajímavostí,“ doplnila Andrea Svobodová Křešová.