V nejistotě jsou nyní organizátoři letních táborů i rodiče dětí, kteří na pobyty své ratolesti přihlásili. Kvůli epidemii koronaviru totiž zatím není jasné, zda se tábory o prázdninách budou moci uskutečnit. Odborníci k tomu zatím nechtějí vydávat závazné stanovisko. V současné době platí, že se mohou konat už od června. Záviset to však bude na vývoji epidemie. Konečné rozhodnutí má padnout v květnu.

Ředitelka litoměřického Domu dětí a mládeže Rozmarýn Zuzana Bendová uvedla, že žádný z plánovaných táborů zatím zrušen není. „Vyčkáváme, jak se situace bude vyvíjet, nemáme zatím dostatek informací. Na konci dubna kvůli tomu budeme mít větší poradu,“ řekla Bendová s tím, že naplánované jsou jak příměstské tábory, tak i pobytový tábor, který se má konat na přelomu července a srpna. „Doufám, že se uskuteční všechny. Jsou důležité jak pro rodiny dětí, tak i pro nás. V případě, že se nakonec konat nebudou, budeme rodičům vracet zaplacené zálohy,“ doplnila ředitelka Rozmarýnu.

Lovosický Dům dětí a mládeže Elko má 14denní letní tábor nachystaný na srpen. Pořádá ho ve spolupráci s tamním turistickým oddílem. „Tábor už je plně obsazený, proto všichni věříme, že se do té doby situace uklidní a děti na něj budou moci vyrazit,“ poznamenala ředitelka Elka Venuše Krčmářová s tím, že si ale neumí představit, že by děti měly na táboře v letním horku chodit s rouškami. Zcela obsazené mají v Elku také červencové příměstské tábory.

Otazník visí i nad konáním letních táborů, které organizuje Dům dětí a mládeže ve Štětí. Oba týdenní turnusy se mají konat v červenci na dvou různých místech. 

Ředitelka štětského DDM Drahomíra Pištorová k jejich zrušení přistoupit zatím nechce. „Vzhledem k tomu, že oba pobytové tábory máme naplánované v červenci v Doksech a ve Sloupu v Čechách, což jsou velmi vytížené lokality, přeložit jejich konání například na srpen by bylo nemožné,“ vysvětlila Pištorová a dodala, že rodiče děti z táborů až na jednu výjimku dosud neodhlašují.

„Oba termíny máme plně obsazené, rodiče je potřebují. Proto bych byla nerada, aby se tábory nekonaly. V nejhorším bychom je nahradili alespoň tábory příměstskými,“ doplnila ředitelka.

S očekáváním vyhlíží vývoj situace s tábory také matka malého školáka Pavlína. „Je to pro mě podstatné. Syn jezdí na tábor už třetím rokem. Já si v práci nemohu zajistit volno na celé prázdniny a hlídací babičky bohužel nemám,“ svěřila se. Jediným z domu dětí a mládeže ve velkých městech okresu, který letní pobytový tábor letos ani neobjednal, je roudnický Trend.

„Pobytové akce jsme neobjednali, v letošním roce s nimi tedy nepočítejte. Budou-li k tomu podmínky, realizujeme je v příměstské formě u nás v DDM,“ informovala ředitelka Zdeňka Fillerová Studená.