V pátek 9. září ve 14 hodin bude na Větruši slavnostně otevřena. Pro dobře přístupný svah, který se rozkládá na pozemku města a je v areálu zámečku Větruše situován za venkovním stánkem s občerstvením, byla po konzultaci s Cechem českých vinařů zvolena odrůda Cerason.

Základ městské vinice tvoří 45 hlav této pozdní odrůdy révy, vyšlechtěné v ČR. Název z latinského cerasus znamená v překladu třešeň, višeň a naznačuje, že zvolená odrůda je určena pro výrobu červeného vína. O novou, neoplocenou městskou vinici bude pečovat pracovník z odborné firmy.

Nápad vznikl v roce, kdy si připomínáme 700 let od narození císaře Karla IV., který se mimo jiné zasloužil i o další rozvoj vinic v českých zemích.

V rámci slavnostního otevření městské vinice zasadí na Větruši pět hlav vinné révy primátorka Věra Nechybová, náměstek primátorky Pavel Dufek, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupce Cechu českých vinařů Jan Podrábský Pavel Kacerovský.

Akci, kterou se město Ústí nad Labem hlásí k historické tradici pěstování vinné révy na svazích kolem řeky Labe, doprovodí kapela Brass Bombers.

Ve stejný den probíhají na Lidickém náměstí už tradiční Slavnosti vína a burčáku, a to v době od 9 do 21 hodin.