Ten totiž na začátku roku ztratil samostatnost a je jen pobočkou nově centralizovaného celorepublikového ředitelství sídlícího v Praze.

„Myslíme si, že je to špatné rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, neboť změny dopadají negativně na zaměstnance. Zároveň jsou poškozováni řadoví lidé, kteří se nově registrují na Úřadu práce, protože pracovníci jsou vystavováni dlouhodobému stresu. Tato podrážděnost pak směřuje i k lidem, kteří se sami dostali do tíživé situace kvůli ztrátě zaměstnání. Místo, abychom jim pomáhali, mají z nás trauma,“ objasnila situaci na pracovištích Lenka Špittová, mluvčí a členka ZV odborové organizace Úřadu práce v Litoměřicích.

Od ledna se úředníkům třikrát snižovaly mzdy. „Bohužel se o tom moc nepíše, ale kromě 10% snížení jsme přišli i o osobní hodnocení kvůli plošným škrtům na pobočce, která dostala méně peněz a navíc jsme všichni spadli o dva tarifní stupně dolů. K tomu ke konci srpna byli propuštěni všichni ekonomičtí pracovníci. To se netýká jen u nás v Litoměřicích, ale na všech Úřadech práce po republice,“ nastínila Špittová současnou mzdovou politiku ministerstva.

Mluvčí a členka ZV odborové organizace si uvědomuje, že Úřady práce nejsou obecně mezi veřejností oblíbené. „Je jasné, že lidi naše starosti nemusí zajímat. Ovšem jak to my vnímáme, ministr Jaromír Drábek připravuje takové kroky, které v konečném důsledku mohou zničit sociální stát a dopady pocítí každý občan. Do svízelné životní situace se totiž může dostat každý,“ nastínila Špittová.

close zoom_in „Nelíbí se nám, že budeme muset například učitele po dvaceti letech praxe po dvou měsících v evidenci jako nezaměstnaného nutit si obléci oranžovou vestu a poslat ho zametat. Vytratí se kontakt s uchazečem o práci. Nebude se rozlišovat zda je ten člověk chronický nezaměstnaný, nebo jednou potřebuje pomoc od státu,“ řekla Špittová.

Ministr Jaromír Drábek zavedl v letošním roce novinku, sociální dávky se vyplácejí na Úřadě práce. Nově chce také zavést, aby nezaměstnaní chodili na kontaktní pracoviště Czech Point, která jsou umístěna na vybraných poštách.

„Ministerstvo si s námi hraje. Snížil se počet pracovníků na Úřadech práce, současně ale na naše bedra dalo administrativu spojenou s vyplácením státní sociální podpory. Lidé čekají fronty, protože úředníci nestíhají. Do toho řeší, zda sami nebudou propuštěni, vznikla atmosféra nejistoty,“ nastínila Lenka Špittová, mluvčí a členka ZV odborové organizace Úřadu práce v Litoměřicích.

„To, co se ale připravuje, může v důsledku jednotlivá pracoviště Úřadu práce zlikvidovat. V lednu příštího roku také nemusíme mít kam přijít, prostě nás zruší,“ zaspekulovala Špittová.

close zoom_in „Ministr Drábek stále hovoří o tom, jak chce potírat práci na černo. Domníváme se ale, že ta se naopak bude ještě více rozmáhat. Lidé kvůli represím se nebudou evidovat jako nezaměstnaní, nebudou mít důvod chodit si na poštu k automatu pro vygenerování lístečku.“

Ministerstvo plánuje i angažovat soukromou pracovní agenturu, které by stát platil za každého evidovaného nezaměstnaného. „Vnímáme to jako privatizaci sociálního systému. Také se nám nelíbí, že ministr Drábek s námi nekomunikuje, vypisuje výběrová řízení za miliony a neumí prokázat slibovaných 180 milionů úspory ročně,“ zdůvodnila Špittová důvody, proč vznikla litoměřická odborová organizace.

„Jenom takto máme šanci, aby se s námi někdo bavil. Impulsem k založení odborů byla naše výzva, kterou podepsalo přes dva tisíce zaměstnanců Úřadu práce po celé republice,“ dodala mluvčí a členka odborů Špittová.


Generální ředitelství: Chceme ušetřit, takže optimalizujeme

Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR – Generální ředitelství tlumočil pro Deník stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí ČR k námitkám ZV odborové organizace v litoměřickém Úřadu práce.

Co říkáte na to, že v Litoměřicích vznikly odbory?

Zaměstnanci mají dle Ústavy právo sdružovat se v odborech. Jejich činnost, pokud je konstruktivní a ne destruktivní, je mnohdy přínosem nejen pro samotné zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele.

Co říkáte na námitky, že už třikrát ve letošním roce byly kráceny mzdy?

V roce 2011 byly, stejně jako u všech státních organizací, sníženy mzdové náklady v souladu s usnesením vlády z loňského roku. Od dubna, kdy vznikl Úřad práce ČR jako jedna organizace, jsou navíc systemizována všechna pracovní místa na úřadech práce. Jsou tedy sjednocovány platové třídy pro konkrétní pozice v celé republice.

Co říkáte na to, že se propouštějí úředníci a těm zbývajícím narůstá administrativa?

Pokud budeme hovořit o zprostředkování práce, tak právě Litoměřice jsou hluboko pod průměrem Ústeckého kraje. Podle statistických údajů dodaných kolegy z Ústí nad Labem je průměr v jejich kraji 450-460 uchazečů o zaměstnání na zprostředkovatele. V Litoměřicích to je 283.

Co říkáte na názor, že dochází k rozkladu sociálního systému?

Toto můžeme jednoznačně vyloučit. Reorganizace a ani navržené změny v rámci Sociální reformy I nerozkládají sociální systém a již vůbec neumožňují privatizaci.