„Konat se bude k uctění památky našich občanů, kteří zahynuli po invazi sovětské armády a armád ostatních vazalských zemí a při následné okupaci naší země sovětskou armádou,“ avizoval Zdeněk Paclík z iniciativy.

Tři lidé přišli vyjádřit nesouhlas s iniciativou na odstranění sochy. Kromě verbálního vyjasňování postojů nedošlo k žádnému konfliktu, který by museli mírnit v povzdálí přítomní strážníci a policisté. Na soše, která již dříve byla terčem několika graffiti, je od tohoto víkendu nově vyvedeno číslo 68.

Socha je v Litoměřicích už měsíce objektem sváru. Ve městě byl dlouhá léta zažitý její výklad jako Rudoarmějce. A jejího postavení na oslavu osvobození Československa Rudou armádou ve druhé světové válce. Příznivci iniciativy na odstranění sochy ze 70. let ji naopak vnímají jako oslavu sovětské moci po okupaci v roce 1968. Socha se jim nelíbí i v kontextu současného útoku Ruska na Ukrajinu.

Vedení města ale odstranění sochy oproti přání iniciativy neplánuje a dál pracuje na přípravě instalace, která by měla tuto sochu začlenit do kontextu i dalších historických soch s politickým významem, které v parku na exponovaném místě Litoměřic dříve byly a už nestojí.

Podívejte se na video, kde místostarosta Litoměřic Petr Panaš (Naše Litoměřice) shrnuje současný postoj radnice k iniciativě na odstranění sochy.