Zapíší se Litoměřice do České knihy rekordů? Odpověď přinesou zářijové městské slavnosti pořádané k 800. výročí založení města. Právě během oslav by si totiž mohlo připít vínem zatím nejvíc lidí v zemi.

K pokusu o rekord by mělo dojít po defilé Litoměřičanů z Dlouhé ulice na náměstí druhý den oslav 15. září. V průvodu budou pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti, divadelní soubory, mažoretky Rozmarýnu, ale i jednotliví Litoměřičané. „Dosavadní pět let starý rekord z Mikulova čítající zhruba pětistovku lidí a 50 litrů vína tak určitě překonáme,“ věří koordinátorka oslav Iveta Holubová.

Nejen průvod, ale i přípitek a následný kulturní program bude na Mírovém náměstí moderovat Vladimír Hron. „Víno dostanou lidé zdarma, skleničku si mohou přinést, nebo zakoupit na místě za stokorunu,“ upřesňuje ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková.

Slavnosti startují už 14. září hudebním odpolednem připraveným základní uměleckou školou. Den vyvrcholí videomappingem promítaným na budovu radnice a sousední sídlo České spořitelny. „Koncipován je jako listování v magické kronice města. Každé století má svůj příběh, který vizuálně a zvukově ožije na budovách,“ přibližuje mluvčí města Eva Břeňová.

I v průběhu přespříštího víkendu lidé na náměstí uvidí ukázky původní metody opracování dřeva, které bude použito na opravu krovů věže Kalicha. Prezentovat se budou partnerská města z Míšně, Fuldy a filipínské ambasády. K zakoupení budou i speciály místních podnikatelů a upomínkové předměty oslav. Dětská zóna pobaví nejmenší.

Zaujmou i ukázky práce litoměřického skláře, který lidem umožní něco si vyrobit ve sklářské peci. V podloubí nebude chybět barmanská show, burger fest, veřejné porcování tuňáka ani zabijačkové hody.

Během týdne následujícího po víkendovém startu oslav bude pódium na městském rynku patřit místním souborům, divadelníkům a kapelám. Ale hlavně základním školám a osmiletému gymnáziu, jejichž žáci pod vedením učitelů několik měsíců nacvičovali vystoupení o nejdůležitějších událostech jednotlivých století.

Slavnosti vyvrcholí na tradičním vinobraní

Například žáci ZŠ Na Valech přiblíží vyhnání Čechů na začátku a vyhnání českých Němců po konci II. světové války. „Těším se, jak školy témata, která si vylosovaly, uchopí,“ říká vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče litoměřického městského úřadu Andrea Křížová.

Slavnosti vyvrcholí 20. a 21. září na tradičním vinobraní. Zazpívat přijedou i oblíbení zpěváci Ewa Farna či Michal Hrůza. Ani tentokrát nebude chybět historická scéna nebo ohňostroj. „Těší mě, jak velký počet lidí je připraven se do akcí zapojit,“ neskrývá nadšení starosta Ladislav Chlupáč. Překvapil ho i zájem obyvatel o propagační materiály k 800 letům města.

„Litoměřičáci oblékají trička a fotí se v nich na různých místech České republiky, ale i v zahraničí. Je úžasné vidět, že lidé jsou hrdí na město, v němž žijí,“ dodává Chlupáč.

Tak vonělo vinobraní v Litoměřicích loni: 

a tak předloni: