Na rány z ohňostrojů a exploze pum jsou však velmi citlivá některá zvířata. Měli bychom je tedy silvestrovského veselení co nejvíce ušetřit.

„Někteří lidé neberou na psy ohled a najdou se i majitelé, kteří je berou s sebou na noční střílení. Říkají si, že to vydrží, že se bát nebudou. Potom chodí a marně je hledají,“ říká majitelka útulku Psí domov v Řepnici Miluše Maskulanisová.

Jako zkušená chovatelka lidem doporučuje, aby své mazlíčky na noční střílení nebrali a raději je zavřeli na klidné místo, odkud nemohou utéct. Často se totiž stává, že utečou a už se nevrátí.

„Když lidé půjdou střílet petardy, neměli by psy nechávat ani na zahradě, protože jsou v tu chvíli schopní přeskočit plot, probořit ho nebo se podhrabat. Ve stresu pak mohou udělat cokoliv a utéct někam, odkud nenajdou cestu zpátky,“ upozorňuje dále Miluše Maskulanisová.

Podle ní by měli všichni majitelé pamatovat na to, aby měl jejich pes známku, nebo byl nějak označen pro případ, že se ztratí. Některým psům výstřely petard nevadí, pro jiné může být jedna rána doživotním traumatem.

„Pes má mnohem více vyvinutý sluch než člověk a je to pro něj velký stres. Když mu bouchne petarda u hlavy, může to pro něj být šok na celý život. Pak stačí, když něco bouchne někde v dálce a už má z toho stres,“ vysvětluje veterinář kliniky Live v Litoměřicích Jiří Vomáčka. „Jednou jsme měli případ, že se pes kvůli petardě vytrhl majiteli během venčení a našel se až druhý den deset kilometrů daleko,“ líčí příklad ze své praxe.

Někteří nemají problém
Podle něj by měli majitelé přizpůsobit situaci povaze svého psa. „Jsou psi, kteří, když je majitelé nevodí zbytečně ven, nemají s petardami žádný problém. Když ale mají lidé zvíře které tím trpí, měli by se podle toho zařídit. Pak je lepší odjet na Silvestra někam na chalupu, nebo zvíře umístit do nějaké odhlučněné místnosti, například do koupelny,“ radí majitelům.

Pro případy, kdy nemá majitel možnost se psem odjet, nabízejí veterináři uklidňující léky. „V současné době existuje několik preparátů, nejčastěji ve formě tablet nebo pasty, které mohou majitelé psům doma podat. My jim poradíme s tím, jakou dávku, jak a kdy zvířeti aplikovat. Nemělo by se čekat až na půlnoc, ale dát ji psovi třeba už odpoledne, protože petardy bouchají už během dne,“ vysvětluje Vomáčka.

Ani tyto preparáty však nejsou stoprocentní, protože takový lék, který by psa zbavil stresu úplně, neexistuje.

V řepnickém útulku se každoročně po Silvestru sejde hned několik nalezených psů. „Často se stává, že k nám přivádějí nové psy. Pokud se někomu stane, že by mu pejsek utekl, je možné, že ho najde u nás nebo na městské policii. Otevřeno máme ale až 2.ledna,“ říká Miluše Maskulanisová.
Ta má na psí strach nejlepší recept. Mít své svěřence přes noc v kotcích a i přesto,že odsud nemohou utéct, být s nimi a utěšit je.