S aktuálními plány s nemocnicí ve středu seznámilo lidi vedení města. A to při návštěvě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v Litoměřicích. Ten se po uzavřeném jednání na radnici přesunul přímo do zdravotnického zařízení. Čekaly ho tam bouřlivé diskuze v jídelně se zdravotníky i se stovkami lidí před ní.

Město upustilo od plánů umožnit koupi celé nemocnice nebo části jejích akcií i soukromníkovi. Na stole je jen Krajská zdravotní (KZ). „Měli jsme dvě oficiální jednání a shodli jsme se, že je oboustranný zájem na další spolupráci,“ řekl po uzavřeném jednání starosta Ladislav Chlupáč. Záměr podle něj hodnotil kladně i ministr. „Našli jsme soulad nad tím, že většina z městských nemocnic nemůže zůstat sama,“ přiblížil starosta.

Ve vzduchu je ale dál i referendum o budoucnosti nemocnice požadované petičním výborem. „Pokud ho navrhovatel nevezme zpět, jsme povinni ho ze zákona vyhlásit,“ potvrdil Chlupáč. Výbor chce referendum až s krajskými volbami v příštím roce, vedení města co nejdříve. Jednat o tom mají příští čtvrtek zastupitelé.

Ministr litoměřickou nemocnici na debatě se zdravotníky chválil. „Je vedena dobře, finančně je zdravá, což je dobrá zpráva. Není to tak úplně všude,“ zmínil Vojtěch.

Jinak mluvil jeden z iniciátorů protestů, primář Zoran Nerandžič, který z Litoměřic odchází. „Každý ředitel by měl být něco jako tanečník, chovat se k partneru s respektem, důstojností a dávat mu pocit bezpečí. Já jsem tu pocit bezpečí ztratil, proto odcházím,“ svěřil se Nerandžič, kterému přizvukovali další zdravotníci.

To ministr slyšel nerad. „Byl bych rád, aby se situace uklidnila a zůstali jste v nemocnici, protože když nezůstanete, půjde „zu grunt“. Bez personálu se medicína dělat nedá,“ uvedl Vojtěch.

Rozpaky z vyhrocené situace v Litoměřicích, která už měsíce rozděluje místní, projevil Vojtěch na setkání s lidmi před zařízením. „Vidím, že je tu velký neklid, což mě mrzí. My potřebujeme, aby nemocnice byly stabilizované,“ připomněl ministr a slíbil víc peněz. „Na základě úhradové vyhlášky, která bude brzy vydána, dostane tato v základu o 33 milionů korun víc,“ ujistil Vojtěch.

Jeho optimismus ale nesdílel ředitel zařízení a radní Radek Lončák. „To jsou finanční prostředky za vykázanou péči, to nebude navíc. Není to tak, že budeme dělat stejně jako letos a za to dostaneme navíc, my za to odvedeme práci,“ reagoval Lončák.

S KZ teď nemají problém ani radní, kteří dříve byli nakloněni variantě prodeje nemocnice soukromníkovi. Jako Karel Krejza. „Kraj se ke svým nemocnicím chová dobře, investuje tam spoustu peněz, dostává dvojnásobné úhrady. To by pro nemocnici bylo lepší, než abychom se s tím tady trápili my jako slabý vlastník, protože rozpočet nemocnice je větší než města,“ pronesl Krejza.

Souzněl s ním i Lončák. „Není udržitelné, aby město v dlouhodobém horizontu z vlastních prostředků kolem 50 až 60 milionů financovalo rekonstrukci a modernizaci nemocnice,“ vysvětlil. Avšak s výhradou, že pokud nebudou podmínky vhodné a akceptovatelné, není důvod nemocnici bezhlavě přenechávat kraji.

Ačkoli byli lidé protestující proti záměrům radních dříve především proti vstupu soukromého subjektu do litoměřické nemocnice, řada z nich není spokojena ani s variantou KZ. „Občané vás prosí, nechte nemocnici městu,“ prohlásila Alena Rožcová z petičního výboru. „Peníze se vám vrátí ve zdraví občanů, kteří vám tady budou pracovat. Tím, že městskou nemocnici předáte kraji, rozdělíte občany a nezískáte nikdy podporu,“ dodala vrchní sestra.