Devítičlenná skupinka mladých lidí ze všech koutů světa obětuje dva týdny svých prázdnin, aby pomohla při polních pracích, pletí či sběru bylin.

„Pojem Camphill označuje společenství vycházející z učení antroposofie Rudolfa Steinera. V těchto komunitách dohromady žijí a pracují lidé handicapovaní, se speciálními potřebami a lidé „normální," vysvětluje za neziskové sdružení INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, které se na projektu také podílí, Marek Šurkala.

Svobodný statek má s mezinárodními dobrovolnickými projekty bohaté zkušenosti.

Parta dobrovolníků pracovala na polích Svobodného statku také v loňském roce. Zdroj: archiv Camphill

„S INEX spolupracujeme už 9. rokem. Ročně probíhalo mezi jedním až čtyřmi workcampy v sezoně," upřesňuje Kateřina Šimková, která před třemi lety takovýto workcamp vedla a nyní na statku v Českých Kopistech žije.

Dobrovolnictví je nedílnou součástí provozu statku, pomáhat jezdí i jednotlivci či skupiny dětí z waldorfských škol či školek.Kromě práce se dobrovolníci mohou těšit i na tematické přednášky a workshopy týkající se filozofie a činností statku. Zbude čas také na odpočinek a volnočasové aktivity.

Camphill představuje jedinou komunitu svého druhu v České republice, jejíž nedílnou součástí je také organické a biodynamické zemědělství.