Slavnou minulost si Litoměřice připomínají nejen vinobraním, ale také pivními slavnostmi. Jejich 9. ročník proběhne právě dnes 11. srpna na Mírovém náměstí. Na rynku představí pěnivý mok 27 především malých a středních pivovarů z celého Česka. Ochutnávku zpestří od 13 hodin svou produkcí z pódia šest populárních kapel a moderátor a bavič Olda Burda pro návštěvníky vyhlásí několik netradičních soutěží, ve kterých bude dominovat právě zlatavý mok.

Nabídka piv a zejména pivních speciálů bude veliká, proto pořadatelé apelují na návštěvníky: Všeho s mírou. „Žádný z pivovarů totiž nepředstaví pouze jeden druh piva, takže snaha ochutnat všechna piva ovocná, ochucená, svrchně či spodně kvašená, pšeničná, ležáky a ostatní speciality se zdá být úsilím zcela nadlidským,“ uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčkovás tím, že Mírové náměstí pojme nejvýše 30 pivních stánků, proto pořadatelé nemají zájem na dalším zvyšováním účasti.

Třetím rokem se tu představí například Pivovar Kotouč z České Kamenice. „Přivezeme tradiční jedenáctku Zlaťák, dvanáctku Podkova a speciály Kamenický Střelec a Kníže. V zásobě mám pro degustující ještě několik překvapení,“ prozradil majitel pivovaru Jan Kotouč.

Jedním z nováčků je loni založený Pivovar Mlýn Střížovice, který do Litoměřic přiveze šest druhů piva. Tři druhy přiveze úspěšný Podřipský rodinný pivovar ze Ctiněvsi. Vedle stánků s chlazeným pivem návštěvníci najdou pokrmy, které k pěnivému nápoji nerozlučně patří.

MÉNĚ ODPADU

Pivo se bude poprvé na slavnostech čepovat do vratných zálohovaných kelímků. Výrazně se tak sníží objem plastového odpadu, který po návštěvnících na náměstí každoročně zůstával a jehož likvidace zatěžovala rozpočet akce.

Ředitelka Kmoníčková už při sjednávání smluv vyzvala dopisem přihlášené pivovary, aby nové nařízení respektovaly.
Princip vratných zálohovaných pohárků je jednoduchý. Hosté za ně zaplatí u stánku zálohu v hodnotě 50 korun. Při dočepování piva jim obsluha vymění kelímek za čistý. Když poté návštěvník pohárek vrátí, dostane zálohu zpět. Nebo si může kelímek s designem Pivních slavností nechat třeba na památku.

O dobrou zábavu se do půlnoci postupně postarají hudební skupiny Hašlerka, Apollobeat revival, UDG, Hodiny a Lucie revival. Vstupné je 80 korun, děti do 110 cm mají vstup na slavnosti zdarma, děti do 15 let a důchodci pak zaplatí 60 korun.

Pivo se v Litoměřicích vařilo už ve 13. století. Tradice Měšťanských pivovarů vznikla v roce 1720, po 282 letech skončila vlivem nepovedené privatizace a změn vlastníků. O krachu vypovídá pád výstavu, v roce 1992 činil 140 tisíc hektolitrů a za devět let klesl na 30 tisíc hektolitrů. Dnes slávu litoměřického piva připomínají tři místní minipivovary, které na slavnostech nebudou chybět.