Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na opravě barokní kaple se pracuje po etapách šest let

Rohatce – 2020. Nejdříve v tomto roce bude dokončena unikátní rekonstrukce barokní kaple Všech svatých v Rohatcích na Roudnicku, jejíž téměř identické dvojče stojí ve Francii. Kaple byla dlouhá léta v bídném stavu, před zánikem ji zachránilo zařazení na seznam nejohroženějších památkových objektů.

19.3.2017
SDÍLEJ:

OPRAVA kaple probíhá již několik let. Foto: Archivní foto: Deník/Karel Pech

Postupná rekonstrukce probíhá již šest let. Zatím vyšla na čtyři miliony korun.

„V prvním roce byla provedena kompletní zednická a štukatérská obnova exteriéru obou luceren, vitrážových oken a krytiny střech. V dalších letech byla postupně obnovena střecha lodi kaple, opravena její fasáda včetně zvonové stolice a restaurování zvonu, vyměněna vitrážová okna a dokončeny štukatérské práce,“ popisuje mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková a dodává: „Letos je v plánu kompletní dokončení fasády kaple a interiéru předsíně včetně vitráží, štuků a výmalby. Náklady by měly činit přibližně 770 tisíc korun. Zatím máme příslib dotace ze stejného programu ministerstva kultury.“

Další fotografie najdete zde: FOTOGALERIE: Kaple v Rohatcích má novou střechu

V kapli je ještě třeba kompletně opravit interiér lodi kaple včetně restaurování nástěnných maleb. Pokud budou práce probíhat jako doposud, mohla by být celková obnova barokní kaple v Rohatcích dokončena v roce 2020. Pak přijde na řadu restaurování mobiliáře.

„I tyto práce se uskuteční až poté, co se podaří získat dotace. Dříve než příští rok o ně žádat nebudeme,“ dodala Jana Michálková.

Jedinečnost kaple Všech svatých spočívá v jejím půdorysovém tvaru s centrální kruhovou stavbou se zvoničkou a předloženou rovněž kruhovou předsíní. Střechy má kopulové, osazené lucernami s vitrážovými okny. Stavba je výjimečná též vyzdívanou konstrukcí střechy, na níž je položena pálená krytina do maltového lože, a oválnými štukovými medailony s malbami českých světců, které se nacházejí uvnitř kaple.

NOVÁ STŘECHA KOSTELA

Před dokončením je v současné době také rekonstrukce střechy kostela sv. Mikuláše a sv. Prokopa v Bohušovicích nad Ohří. Stavební firma ze Vsetína provedla výměnu části krovu a nyní na střechu pokládá místo pozinkovaného plechu krytinu měděnou. Ještě by tu měla proběhnout oprava fasády za věží. Menší opravu vyžadují i varhany.

Nepřehlédněte: U skládky ve Vrbičanech umírají stromy

Autor: Václav Sedlák

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Rok a půl po rekonstrukci části Tyršova mostu v Litoměřicích korodují části zábradlí i některé nové kovové prvky u opravených dilatačních uzávěrů. Některé nosné části zábradlí jsou již korozí zcela zničené.
20

FOTO: Zábradlí reziví. Litoměřický most se bude příští rok opět opravovat

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

Děčín - Kam po základce? Několik desítek středních škol a učilišť přijelo v úterý do děčínského nákupního centra Pivovar, kde se konala tradiční přehlídka Škola Děčín. Na akci nechyběly ani školy z Litoměřicka.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení