Vysoké klobouky, rozcuchané vlasy, košťata a nosy plné bradavic. Takových divoženek bude v pondělí 30. dubna všude plno. Bude totiž den pálení čarodějnic, zvláštní jarní svátek rozšířený po celé Evropě.

Pálení čarodějnic nevynechají ani v Litoměřicích, kde bude sraz v podělí v 16 hodin na Mírovém náměstí. Odsud odejde průvod za doprovodu dechové kapely Dechařinka a mažoretek Domu dětí a mládeže Rozmarýn. Po příchodu na Střelecký ostrov proběhne zábavný program. Vystoupí skupina šermu a zájmové kroužky z domu dětí. I na této akci bude samozřejmostí zapálení čarodějnice.

V teplickém obchodním centru Galerie vábí v pondělí od 15 hodin na Čarodějnické odpoledne. Čarovná atmosféra přiláká děti na originální program, jako jsou závody papírových pavouků, běh v sedmimílových botách, hod lopatou do pece, čarodějnickou kuchyni či salon krásy.

K oslavám se připojili také v Děčíně. Koubasket pořádá oblíbenou akci pro děti S Koubasketem za pohádkou spojenou s pálením čarodějnic. V pondělí od 14 hodin si děti užijí pohádkovou cestu na Mariánské louce. Tou dobou čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program také na Smetanově nábřeží v podobě vystoupení tanečních skupin, mažoretek či ukázek zvířat ze zoo. „U stánku Koubasketu si budete moci koupit silikonový náramek. Celý výtěžek poputuje na charitu. Máme i dětské velikosti,“ uvedl kapitán děčínského basketbalového týmu Jakub Houška, který charitativní projekt Koubasket založil.

Večer v 18 hodin zapálí velký oheň s čarodějnicí děčínská primátorka Marie Blažková, poté vystoupí kapely Tyjátr a Žyhadloo.

NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘÍŠERY

O něco dříve, v neděli 29. dubna od 15 hodin, chystají čarodějnické oslavy v jižních zahradách děčínského zámku. Zahrady se stanou místem setkání čarodějnic a dalších pohádkových bytostí, které mají pro odvážné děti připraveny úkoly.

Ježibaby se slétnou i do krajské metropole, a to pod Větruši. Akce Čarodějnice v ústeckém podzemí nabídne v sobotu 28. dubna od 16 hodin vchod do světa čarodějnic a jejich doupat, letecké zkoušky na košťata, spoustu her a soutěží o ceny a také vyhlášení Miss a Missáka čarodějnictví. „Společně postavíme májku a připravený je také velký ohnivý rituál zapalování hranice, který zde ještě nebyl. O ohnivý rituál se postará skupina Vox Luminas,“ zvou organizátoři.

Podobně pestrý program se chystá 30. dubna také na ústecké Severní Terase. Pálení čarodějnic v Centrálním parku, které začne ve 14 hodin, tu otevře sezonu. Na návštěvníky čekají rytířské hry a soutěže, čarodějnická diskotéka, volba Miss čarodějnice, kolotoče a živá hudba. Večer vyvrcholí spuštěním fontán se světelnou show a ohňostrojem na Laguně.