Prohlédněte si fotografie z loňského pátrání

Naposledy uprchlíka viděli dnes ráno v areálu ovocných a okrasných školek u Siřejovic. "Když jsme přišli do práce, seděl před srubem. Potom odskákal do vyššího porostu," uvedl majitel zahradnictví Petr Kukla. Zaměstnanci se snažili klokana najít, ale už se jim to nepodařilo.

"Jedná se o poměrně plaché zvíře, které se lidí přímo nebojí, ale zase s k nim příliš nepřibližuje," řekl Rotbauer. S Joeym má zkušenosti, loni v létě se podílel na lapení klokana po jeho prvním útěku, který trval více než dva týdny. Tehdy majiteli utekl dírou v pletivu. "Tentokrát je plot neporušený, nevíme, kudy se dostal ven," uvedl strážník.

Jediná šance, jak klokana chytit, je podle něho zahnat zvíře do uzavřeného prostoru a střelou uspat. Tímto způsobem byl na zahradě v Třebenicích, kam ho přilákaly meruňky, ukončen i jeho loňský útěk.

Klokan může být nebezpečný pro motoristy, aktivní je hlavně v noci, kdy zmatený světlomety může vběhnout před automobil.

V prosinci 2011 zaměstnal policii, hasiče i desítky dobrovolníků uprchlý klokan Vendelín, který se pohyboval v blízkosti dálnice D1 poblíž Humpolce na Vysočině. Domů se vrátil sám. Ve stejném roce chytali klokany i na Pardubicku nebo Táborsku.