Na tu první nemusí zájemci čekat příliš dlouho. Už v sobotu 13. července proběhne v Úštěku tradiční akce Piráti dobývají jezero Chmelař, aneb ukrutná řež na březích úštěckých. Bitva oslavila v loňském roce 20 let své existence a letošním ročníkem zahajuje třetí desítku pirátských akcí v Úštěku. Tak jako každý rok se i letos na jezeře Chmelař odehraje krutá šarvátka mezi piráty a španělskými vojáky.

„Pro letošní ročník jsme připravili scénář podle skutečné historické události. Návštěvníci se mohou těšit na dobývání Havany piráty a korzáry,“ vysvětluje autor scénáře Oldřich Jon.

Tak piráti řádili na Chmelaři loni: 

a tak předloni: 

V roce 1555 vyplenila tehdy španělskou Havanu malá „armáda“ pirátů a korzárů vedených francouzským pirátem Jacquesem de Soresem.

Akce se už tradičně zúčastní několik desítek historických šermířů z celé republiky. „Návštěvníci se mohou těšit na tři strhující bitvy na vodě i na souši, čtyři pirátské lodě v akci, historické tržiště, pirátské městečko a závěrečný ohňostroj,“ láká k návštěvě pořadatel a zakladatel pirátských bitev v Úštěku Libor Uhlík.

V době rytířů a žoldnéřů se 10. srpna ocitne vodní hrad v Budyni nad Ohří. Scénář bitvy navazuje na děj loňského ročníku a diváci se přenesou do časů války mezi Burgunďany a Švýcary. Návštěvníci se mohou těšit nejen na dvě bitvy během jednoho dne, ale také na doprovodný program v podobě středověké hudby, tanců a ukázek výcviku švýcarské pěchoty.

„Během celé akce klademe důraz na maximální dobovou věrnost zbraní, zbrojí i vybavení tábora. Návštěvníci se tak doslova ocitnou ve vojenském táboře v takové podobě, v jaké opravdu byl v 15. století,“ líčí Miloš Kadleček z pořádajícího praporce Rattenschwanz.

Tak se bojovalo v Budyni loni: 

Kdo nestihne dvě předchozí akce, má ještě možnost zavítat do Terezína, který 17. srpna obsadí znovu piráti. „Terezínská pevnost se letos přenese do dob francouzské revoluce, kdy Francouzi připlují hlásat revoluční ideály mezi piráty. Ti je však odmítnou a vznikne z toho malá válka,“ popisuje děj bitvy organizátor František Štefl. Diváky láká nejen na pirátskou bitvu, ale i na doprovodný program, který letos oživí vylodění v Normandii v podání lodních modelářů.

Terezínská akce je zajímavá též tím, že jen jednou do roka mohou návštěvníci spatřit, jak by vypadala pevnost, kdyby byly, v případě nutnosti, příkopy zaplaveny vodou. Novinkou bitvy bude také představení nové repliky říčního člunu.

Bitva v terezínské pevnosti loni: