Okres Litoměřice měl v únoru 8 301 dosažitelných uchazečů o práci, tedy ve věku od 18 do 64 let, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

Zlepšit šance na trhu práce pomáhá lidem i projekt Stáže ve firmách vzdělávání praxí, pořádaný Fondem dalšího vzdělávání Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Praxi v oboru tak mohou získat absolventi, lidé na a po rodičovské dovolené nebo dlouhodobě nezaměstnaní. Do projektu se za rok a půl zaregistrovalo v Ústeckém kraji 2 635 uchazečů a 509 firem. Zahájeno bylo už 304 stáží. Na Litoměřicku se do projektu aktivně zapojila firma PCAGE v Liběšicích a v Úštěku kamenictví Tomáše Skrbka.

„Naše firma se o projektu dozvěděla z internetu a posléze získala podrobnější informace od kolegyně z Úštěku, která se zabývá evropskými dotacemi. Zaujal nás, protože najít v této době kvalitního zaměstnance je velmi nejisté. Na naši nabídku reagovalo na 20 mladých lidí, ne všichni přišli a ne všichni splňovali naše požadavky po odborné stránce a jsou schopni pracovat i v terénu. Sítem nakonec prošli čtyři zájemci, kterým jsme nabídli stáž v rámci projektu, a dále tři absolventi. Z nich zhruba polovina po dvou, respektive třech měsících, obstála. V praxi jsme poznali, že pohovor, při kterém se zájemce projeví velmi dobře, není to nejdůležitější. Výhodou stáží je, že když stážista neodpovídá požadavkům, nemusíte s ním řešit otázky výpovědi a navíc nepřijdete o peníze, protože je mu v rámci projektu po celou dobu stáže vyplácen fixní plat. Snažíme se o spolupráci na trhu práce s dalšími firmami a jsme připraveni podat jim informaci o stážistech, kteří prošli u nás praxí," vysvětluje Štěpán Suchánek, zástupce liběšické firmy.

Stážisté po skončení praxe obdrží certifikát Europass, kterým se mohou prokázat při pohovorech u případných zaměstnavatelů. Jednoho ze stážistů si vybrala i samotná firma PCAGE. Pavel Macek z Malešova u Hoštky absolvoval studijní obor správce sítě na VOŠ a SOŠ obalové techniky ve Štětí. „Nastoupil jsem i na vysokou školu, kde však bylo převážně programování. Já jsem spíš manuální typ, a proto jsem začal hledat práci přímo v oboru. S kolegy z PCAGE jsem se setkal, když v obci instalovali internet. Na základě toho jsem se k nim přihlásil na tříměsíční stáž. Nyní se starám kompletně o současné zákazníky, vyřizuji nové a pomáhám při instalacích. Práce je tu velmi pestrá, což mě uspokojuje," říká Pavel Macek.

Do projektu se stále ještě mohou hlásit noví zájemci. Na www.stazevefirmach.cz je k dispozici katalog, kde jsou vždy vypsány aktuální nabídky stáží. Se svými zkušenostmi na tomto poli budou hovořit zástupci firmy PCAGE na květnovém podnikatelském veletrhu v Úštěku.