Mezi 30. červencem a 18. srpnem bude postupně k vidění v Lovosicích, Štětí, Ústí nad Labem, Křešicích a Roudnici nad Labem. Kinematograf bratří Čadíků je společnost, která je již pětadvacet let kulturně-filmovým charitativním projektem.

V rámci projektu Filmové léto objíždí během letních měsíců města v České a Slovenské republice. Společnost je vybavena projekčními vozy s projektory a několik dnů v daném městě promítá zejména české filmy. Typicky se projekce konají pod širým nebem na veřejných prostranstvích, jako jsou náměstí, nádvoří nebo louky.

Vstupné na projekce v Česku je dobrovolné a vybraný obnos je vždy věnován na dobročinné účely. Stejně jako v předešlých letech věnuje i letos kinematograf získané finance na Konto Bariéry. V roce 2015 se pro tuto organizaci podařilo vybrat 1 200 000 Kč. Celkově kinematograf přispěl od roku 1998 přispěl různým nadacím 9 200 000 Kč.

Zatímco v České republice funguje kinematograf již od roku 1992, na Slovensko zavítal až o deset let později, tedy v roce 2002. Následně tvůrci projektu podnikli několik výjezdů po Evropě. Kinematograf tak již promítal například i v Maďarsku, Rusku, Bělorusku, Německu, Belgii, Německu nebo na Ukrajině.

Pavla Jiřičová