Základ tohoto souboru, který čítá téměř padesát snímků, pořídil autor v průběhu posledních pěti let. Šumavské krajině se ovšem věnuje už více než dvě desetiletí. Vydal o ní dva kalendáře a také knihu fotografií, která zachycuje tuto oblast i z bavorské strany Šumavy.

Z výstavy Šumava - flóra, fauna a lidé Václava Chabra na litoměřickém hradě.Z výstavy Šumava - flóra, fauna a lidé Václava Chabra na litoměřickém hradě.Zdroj: Miroslav ZimmerVáclav Chabr je předsedou Železnorudského klubu a je rovněž členem fotoklubu v Klatovech. Rád cestuje po světě a z těchto cest pořizuje snímky divoké přírody a zvířat. Zúčastnil se několika humanitárních expedic, později i jako člen Řádu Sv. Lazara na pomoc misijních stanic pro leprou nemocné v Senegalu, Gambii a Zaire. S africkou tematikou měl i několik samostatných výstav, mj. na hradě Střekov, či v německém Frankfurtu n. M.

Litoměřičané znají Václava Chabra mimo jiné jako autora místopisné knížky. Jde ovšem jen o přesnou shodu jmen, dodává litoměřický Václav Chabr. Se šumavským fotografem Chabrem se ale díky tomu i jedné jeho výstavě, kterou před časem viděl, blíže seznámil. Nakonec z toho vzešlo přátelství a také nynější výstava "Šumava - flóra, fauna, lidé", která v prostorách MKZ na litoměřickém hradě potrvá do konce srpna.

Miroslav Zimmer