V květnu loňského roku začala v Litoměřicích platit obecně závazná vyhláška, podle které se pes může vést po městských komunikacích na vodítku o maximální délce 1,5 metru. Zpočátku budil předpis kontroverze a rozdělil veřejnost na dva tábory – pejskaře a chodce a cyklisty. Mnozí majitelé čtyřnohých mazlíčků se s vyhláškou stále nesmířili a i po roce ji považují za diskriminační.

„Ani dnes nepovažuji vyhlášku za správnou, stejně jako před rokem, a pokud mohu, tak svému pejskovi dopřávám maximální volnost pohybu,“ říká Jana Prokopcová z Litoměřic, která se k vyhlášce stavěla kriticky už v době jejího zavedení. Pozitivní změny však vidí Karel Stránský.

„Za ten tok jsem si určitého zlepšení všiml. Obzvláště v centru Litoměřic se situace z mého pohledu zlepšila. Myslím si, že i přes počáteční nevoli přijali pejskaři vyhlášku vcelku dobře,“ míní aktivní cyklista Stránský. Podobně hodnotí situaci Jana Brabcová. „Zpočátku jsem byla proti a mnozí mí známí také, ale myslím, že si časem zvykli. Já osobně s tím problém nemám. Když musím do centra, tak svého psa nechávám většinou doma,“ vysvětluje majitelka dvouletého retrívra. Pozitivně novou vyhlášku hodnotí i městská policie v Litoměřicích.

„Veřejnost vyhlášku přijala dobře. Strážníci zatím za porušení vyhlášky nemuseli pokutu udělit, vše se zatím podařilo vyřešit domluvou,“ přibližuje ředitel městské policie Ivan Králik a dodává, že vyhláška vznikla především z preventivních důvodů.

Kolize s cyklisty nebo bruslaři

Městská policie totiž často evidovala hlášení obyvatel na prohřešky majitelů psů související s délkou vodítka, jako byly například kolize s cyklisty nebo bruslaři. V podobě vyhlášky získali strážníci účinný nástroj, jak podobné případy řešit.

„Pokud nedojde k nějakému konfliktu vzniklému kvůli porušení vyhlášky, tak jsou strážníci k pejskařům tolerantní. V opačném případě je znám viník, který za případný konflikt nese zodpovědnost,“ dodává Ivan Králik.

Že byla městská vyhláška zpracována dobře s ohledem na bezpečnost provozu ve městě a dává chovatelům dost možností i pro volný pohyb psů potvrzuje i dlouholetý kynolog Václav Kejř. „Délka vodítka 1,5 metru je dostatečná proto, aby pes nebyl stresován a majitel měl dost času korigovat jeho pohyb na chodníku nebo přechodech přes silnici,“ podotýká Kejř.

Kromě maximální povolené délky vodítka též vyhláška upravila místa určená k volnému pohybu psů. Volně smějí pobíhat na šesti místech. Zůstaly zachovány lokality Mostná hora, Střelecký ostrov, lokalita ulice Labská a Lodní náměstí, vyjma dětského pískoviště s herními prvky, a také lokalita směrem na Miřejovice a k dolu Richard. Ze seznamu naopak vypadl Písečný ostrov.