Kdo má volno, prchá k vodě. Tři velká koupaliště na Litoměřicku jsou každý den zaplněna lidmi všech věkových skupin. Návštěvnost se blíží k rekordům. V Litoměřicích na Písečném ostrově k překonání rekordu z roku 2003, kdy koupaliště navštívilo 75 tisíc lidí, nejspíš nedojde, ale výrazně se k němu přiblíží. Už nyní zde totiž evidují 36 tisíc platících návštěvníků.

Jen v pondělí se přišlo do bazénů na Písečném ostrově osvěžit 1950 lidí, z toho 400 využilo zvýhodněného vstupného po 16. hodině. Včera se teplota vody pohybovala podle velikosti bazénu od 25 do 31 stupňů Celsia.

„Počasí nám přeje, ale nepřeje všem návštěvníkům. Mnozí jsou při vedru malátní a ztrácejí koordinaci pohybů. To je příčina, proč máme proti jiným rokům více drobných úrazů. Naši plavčíci, kteří mají současně i zdravotnické vzdělání, jsou na to připraveni, lékárničku stále doplňujeme. Nejvážnější bylo vykloubené rameno skokana z pětimetrového můstku,“ řekl vedoucí koupaliště Ladislav Beneš.

Větší úraz nezaznamenali ani na koupalištích v Lovosicích a ve Štětí, kde je návštěvnost rovněž na vzestupu. „Většina návštěvníků lovosického koupaliště si pochvaluje změny v úpravě areálu a také v jeho vybavení. Kvitují rovněž to, že jsme nezvýšili vstupné a zachovali 50 korun na den. Jen loni přitom město Lovosice investovalo do tohoto zařízení 3,5 milionu korun a za necelé dva miliony ho vybavilo předúpravnou vody,“ poznamenal lovosický místostarosta Vladimír Šuma.

Koupaliště ve Štětí je šestý rok v provozu po rozsáhlé rekonstrukci. „Největší návštěvnost jsme letos zaznamenali poslední červencový víkend, každý den tisíc návštěvníků. Od počátku června naše městské zařízení navštívilo přes 16 tisíc lidí,“ sdělil vedoucí Štětských komunálních služeb Jiří Novák.

Vysoká návštěvnost klade větší nároky i na práci plavčíků. „Už dávno neplatí, že si plavčík přišel na koupaliště užít. Dnes se na place při dohledu na bezpečnost a dodržování řádu nezastaví. Já mám k dispozici podle návštěvnosti až 18 plavčíků, kteří mají starost nejen s nekázní některých rekreantů, ale také rodičů, kteří odpočívají na dece či popíjejí u stánku a pustí své nezletilé děti do bazénu bez dohledu. Místo omluvy se od nich dočkáme spíš urážek,“ připomněl mistr plavčík Karel Berka.

Obsluha koupališť dbá na to, aby byla prostranství pro další den upravená a čistá. „Brzy ráno zaměstnanci na Písečném ostrově odstraňují ze dna bazénů pomocí nového bazénového vysavače usazené nečistoty. Nádrže oproti minulosti nevypouštíme, od roku 2003 totiž využíváme výkonnou filtraci, kdy přes 90 tun písku ženeme až 600 kubických metrů za hodinu,“ vysvětlil Ladislav Beneš.

Na litoměřickém koupališti chybí novinový stánek, a tak čtiví návštěvníci rádi sáhnou po knížce, kterou jim už druhým rokem nabízí takzvaná Knihovnička na koupálku, kterou sem instaluje Knihovna K. H. Máchy. „Setkává se s mimořádným zájmem,“ pochvaluje si ředitel knihovny Karel F. Tománek. První tituly sem dodala sama knihovna, časem začali lidé nosit vlastní, které už nepotřebují. Každý týden je chodí rovnat knihovnice.