Završilo se tak dlouholeté úsilí Občanského sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty i obce Kostomlaty, která hrad převzala od Lesů České republiky a investuje do oprav již čtvrtým rokem.

I když nebylo v sobotu příliš vlídné počasí, vydaly se na hrad stovky lidí. Mezi hradbami na ně čekal doprovodný program včetně stánků a malé hudební scény. Představili se i rytíři. Návštěvníci mohli obdivovat umění košíkářky nebo si za odměnu za výšlap na hrad pochutnat na klobáse.

Věž sloužila jako rozhledna od poloviny 19. století.

Členové a nadšenci z občanského sdružení se památky ujali v roce 1998, když tehdy byla ještě ve vlastnictví Lesů ČR. Postupně celý hrad odlesnili, vystříhali náletová křoviska a uklidili popadané kameny. Bylo také potřebné zaměřit hrad, zajistit stavebně historický průzkum a projektovou dokumentaci na elektrickou přípojku a další stavební práce.

Mezi lidmi se ujal také název pro hrad jako Sukoslav. Takovéto pojmenování mu dal ve své kronice Václav Hájek z Libočan, aniž by ale prokázal jakoukoliv souvislost.

Hrad se proslavil také v televizi. To když si ho pro některé scény do pohádky Nejkrásnější hádanka vybral režisér Zdeněk Troška.