Město a Kulturní sdružení města Úštěk pro ně připravily celodenní program, kterým je vrátí do 20. a 30. let minulého století, kdy celý národ slavil Den republiky.

Slavnost proběhne od 9 do 17 hodin a po tuto dobu budou ve městě otevřeny téměř všechny výstavní a památkové prostory. Náměstí se tradičně stane velkým jarmarkem, při kterém ho obepne prstenec stánků, řemeslných dílniček a atrakcí pro děti.

„Ani letošek nebude výjimkou v návštěvě prvního prezidenta. T. G. Masaryk přijede v historickém automobilu v 10 hodin se svými přáteli z legií, vojáky a policisty projde náměstím a pozdraví se s trhovci a návštěvníky. Ve 14 hodin pronese na tribuně projev a zúčastní se slavnostního průvodu. Návštěvníci ho uvidí v typické pozici na koni," uvedl hlavní organizátor slavnosti Libor Uhlík.

Návštěvníci se můžou těšit na retro kapely, oblíbené Pohřební bratrstvo, Máňa trio, harmonikáře a flašinetáře. V kulturním domě zahraje dětem loutkové divadlo. První republiku připomene výstava motoristických veteránů a bicyklů.

Akce je připravována podle osobních poznatků autora plakátů úštěckých jarmarků, akademického malíře Emila Cimbury, který jako chlapec navštěvoval prvorepublikové oslavy s maminkou.