Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka.

„Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku,  není potřeba další podrobné vyšetření,  ve většině případů toto stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit," uvádí k vyšetření Hana Novotná, vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun v Roudnici nad Labem.

close V pondělí se v Roudnici nechal vyšetřit starosta Vladimír Urban (na snímku) i textař Michal Horáček. zoom_in

Všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum budou otevřena na Světový den ledvin ve čtvrtek 12. března od 8 do 15 hodin. V Ústeckém kraji se jedná o střediska v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Teplicích a Duchcově.

„Chodím na pravidelné screeningy, jejichž součástí je i prohlídka ledvin. Ale nechám se vyšetřit i pod Řípem, expertní péče není nikdy dost a jak vím, včasná signalizace případných problémů už zachránila mnoho lidí před skutečnými obtížemi", řekl ještě před vyšetřením Michal Horáček.