Memorial Air Show 2015 věnovali sedmdesátému výročí od konce II.sv. války. A tomu je také přizpůsoben letošní program. Návštěvníci uvidí v akci známé letouny z dob války.

„Diváci uvidí například bombardér B-25 Mitchell, torpédový bombardér Grumann TBF avenger, stíhací letouny P-51 Mustang, Spitfire, JAK-3, dále například de Havilland DH.100 Vampire, skupinu letounů Bücker, OV-10 Bronco, Lisunov Li-2, Avia BH534 a řadu dalších. Tradičně jsme pozvali také letecké akrobaty. Předvede se Martin Šonka nebo Přemysl Vávra s Milošem Ramertem v bezmotorové akrobacii. Zejména vystoupení Miloše Ramerta na 50 let starém větroni dřevěné konstrukce bere dech. Jeho vystoupení je doprovázeno hudbou z filmu Tenkrát na západě," láká šéf akce Vlastimil Dvořák, který je zároveň prezidentem Aeroklubu České republiky.

Tradiční součástí akce je také seskok parašutistů. Ve velkém stylu se na akci bude prezentovat Armáda ČR. Nad hlavami diváků tak zaburácí motory stíhacích bitevníků JAS – 39 Gripen, piloti vrtulníků Mi – 17 a Mi – 24 předvedou schopnosti těchto strojů, lahůdkou pak má být dynamická ukázka, které se bude účastnit také major v záloze, režisér, herec Václav Marhoul. O co půjde? Areálem bude projíždět kolona vojenských vozidel, kterou přepadne teroristická skupina. „Aktivní záložáci" své pozice budou bránit, na pomoc si přivolají leteckou podporu. Krátce nato vojákům pomohou teroristy „vyřešit" dva přivolané pohotovostní české bitevníky L-159 Alca, které nad Roudnici vystartují z čáslavské základny. Ukázku zásahu Armáda ČR nepodceňuje. Svědčí o tom i fakt, že si vojáci vyžádali zvláštní prostor pro ukázku, kde nebudou dalšímu programu překážet vystřílené nábojnice…

Pořadatelé tradičně zřídili kemp přímo na letišti, na letištní ploše bude rovněž vyznačeno parkoviště s dostatečnou kapacitou. „Rád bych vyzval návštěvníky, aby parkovali až na letišti a nevyužívali načerno zřízená parkoviště," uvedl Vlastimil Dvořák. A v čem je letecký den na roudnickém letišti odlišný?

„Letošní Memorial Air Show by měla svým rozsahem a významem předčit všechny předcházející ročníky, a to jak z pohledu účasti letadel ve vystoupení, tak i v naplnění společenského významu. A oproti všem leteckým dnům v ČR je to v Roudnici všechno bezprostřední. To je výhoda malého letiště. Byl jsem v Pardubicích a v Hradci a tam letadla létají své vystoupení příliš daleko od diváků. To se taky, jak jsem odpozoroval, projevilo v jejich zájmu o jednotlivé ukázky," uzavřel Vlastimil Dvořák.

Memorial Air Show se uskuteční na roudnickém letišti, těsně vedle dálnice D8 27. a 28.června. Program je po oba dny shodný. Startuje po 12.hodině a končí před 18.hodinou. Hlavním partnerem akce je Ústecký kraj.