Ženy na průměrnou penzi nedosáhnou a rozdíl mezi důchodem seniora a seniorky může činit až 4,5 tisíce korun. I takové perličky vykazují celorepublikové statistiky mapující s jakými důchody si lidé užívají svůj podzim života. Mohlo by se jim však blýskat na lepší časy.

Zajímavým faktem je, že rozdíl mezi průměrným důchodem ženy a muže nebývá zanedbatelný a je i v řádu tisíců korun. Na Litoměřicku činí tento rozdíl 2 285 korun. Senior tak po poslední valorizaci k 1. lednu 2018 průměrně dostane 13 382 korun, zatímco seniorka 11 097 korun.

Až čtyř a půltisícový rozdíl mezi průměrnou penzí muže a ženy je anomálií na Karvinsku, Ostravsku a Frýdecko-Místecku, tedy v lokalitách, kde mají relativně vysoké penze bývalí havíři, kteří celý život brali nadstandardní hornické mzdy.

Existují i další důvody, proč mají ženy nižší důchod. Je jich hned několik. „Jedním z nich může být kratší odpracovaná doba. Ženy mají nižší důchodový věk, který snižuje i počet vychovaných dětí, proto je jejich doba pojištění zpravidla kratší,“ říká Renáta Provazníková z České správy sociálního zabezpečení. Další příčinou rozdílů je i nižší příjem žen.

Příkladem může být paní Věra z Litoměřic, která v 85 letech pobírá starobní důchod pouhé necelé tři tisíce korun. „Muž celý život pracoval a s poměrně velkými příjmy rodinu živil. Já se starala o děti a nemohoucí rodiče, kvůli kterým jsem byla nucena zůstat v domácnosti,“ vysvětluje seniorka.

Průměrná výše důchodu na LitoměřickuŽeny a muži dohromady 12 172 Kč
Ženy 11 097 Kč
Muži 13 382 Kč
Poznámka: Údaje ukazují výši důchodů po valorizaci od 1.1. 2018

Stát jí vyměřil za devět odpracovaných let důchod, který po letošním zvýšení činí 2 900 korun.

„Chápu to, jen nerozumím tomu, že výše mého důchodu je nižší, než je hmotná nouze, kterou pobírají třeba narkomani,“ říká smutně paní Věra.

Od roku 2010 vzrostla průměrná částka důchodu v litoměřickém okrese o 2 192 korun. Podle změny zákona o důchodovém pojištění, kterou schválili ministři, důchody stále porostou, zejména pak u lidí s nižší penzí. Méně výrazně pak poroste u lidí s penzí vyšší.

„Bude to ta část lidí s mnohem vyšším důchodem, než je průměrný důchod. Tam ten postupný nárůst bude pomalejší,“ uvedla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová.

Potvrdit změnu musí ještě parlament. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se má od příštího roku zvýšit z devíti na deset procent průměrné mzdy, tedy o 320 korun. Kromě toho vláda zvýší penze o další stokoruny.

Návrh vlády kritizovala Hospodářská komora. Podle ní navýšení výdajů zhorší udržitelnost penzijního systému.

„Jediným řešením současné situace je skutečná penzijní reforma,“ uvedl k návrhu vlády mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.