S tím je spojeno v Lounkách v 60. letech minulého století natáčení slavného českého muzikálu Starci na chmelu. Spolek Zvonice, který se snaží probouzet v lidech zájem o místní dějiny a tradice, připravuje k této příležitosti soutěž v ručním česání chmele. Soutěžit můžou všechny věkové kategorie, od nejmladších po seniory, místo tu bude i pro celé rodiny.

„Žádná přihláška předem, stačí, když se zájemci dostaví ve 14 hodin do zahrady u Galerie vesnických tradic v Lounkách. Připraveno bude občerstvení, prodej chmelových suvenýrů, k poslechu i tanci zahraje oblíbená kapela Vivasong Víti Vávry, soutěž moderuje Stáňa Dufková z Českého rozhlasu. Uvítáme, když se nejen soutěžící, ale i ostatní návštěvníci dostaví v typickém chmelovém ustrojení.

Na souběžně probíhající výstavě v galerii se shrnou zajímavosti o historii pěstování chmele na Roudnicku. K shromažďování exponátů může přispět každý, pokud vlastní fotografie z brigád či jiný dokument, který se chmelové sklizně týká, a je ochoten nám ho zapůjčit. Stačí se ozvat na telefon 731 527 280," říká Zdena Tomášová ze spolku Zvonice.

Návštěvníci se můžou těšit na tradiční soutěže i na pěkné odměny pro výherce. Akci připravuje spolek s Obecním úřadem Chodouny, který soutěž zaštiťuje.