Kostely návštěvníkům nabídnou rozmanitý program od vystoupení sborů přes výstavy obrazů až po modlitby či čtení z Bible. Zájemci se mohou pořadatelů i kněží zeptat na vše, co je v souvislosti s křesťanstvím zajímá. Většina kostelů začne svůj program rozezněním kostelních zvonů.

BOHATÝ PROGRAM

„Noc kostelů se stala již tradiční akcí, lidé si ji oblíbili a každoročně se vracejí. Postupně je znát, že lidé mají zájem i o duchovnější programy, tichou modlitbu či zapálení svíčky za někoho blízkého. Tím, co přitahuje asi nejvíce, jsou varhany, výstupy na věže, komentované prohlídky," říká Kristýna Solničková, hlavní koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi.

Na Litoměřicku tak nabídnou některé kostely návštěvníkům originální program. Například v kapli svatého Štěpána v Litoměřicích, která se nachází v areálu hospice, je po koncertu dětí ze základní umělecké školy připravena ochutnávka mešních vín. Lidé se tam dozvědí, že hrozny pro výrobu těchto vín nesmí být z chemicky ošetřené vinice, a další přísné podmínky používání vín v liturgii.

Otevřena bude také katedrála svatého Štěpána na Dómském náměstí. Od 19.30 do 20.15 hodin bude probíhat Mše svatá u příležitosti Hasičských slavností. Lidé si mohou katedrálu také prohlédnout.

Ožije také barokní kostel svatého Antonína Paduánského v Milešově, kde se mše neslouží pravidelně. Návštěvníci tak budou mít výjimečnou možnost do státem chráněné kulturní památky nahlédnout.

„Noc kostelů v milešovském kostele začíná v pátek od 17.30 hodin. Vystoupí tu sbor Kytička z Mateřské a základní školy ve Velemíně a pěvecký sbor lovosického gymnázia In flagranti," pozvala za organizátory Vlasta Karfíková.

Úderem 18. hodiny se otevře také kostel svatého Mikuláše ve Velkých Žernosekách. Noc kostelů tam zahájí generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek společně se starostkou obce Ludmilou Pafelovou. Vystoupí tam mužský vokální kvintet Hlasoplet, děti z tamní mateřské školy. Lidé tam také budou moci přijmout požehnání, prohlédnout si kostel a výstavu liturgických předmětů.

NĚKDE POPRVÉ

K Noci kostelů se letos některé kostely v Ústeckém kraji připojí poprvé. Mezi ně patří kostel sv. Františka ve Varnsdorfu na Děčínsku, na Litoměřicku je to kostel sv. Matouše v Prackovicích nad Labem, kostel sv. Petra a Pavla v Oseku a kostel sv. Martina v Třebívlicích, na Teplicku pak kostel sv. Barbory a kostel Vzkříšení v Hrobě a kaple Panny Marie v Lahošti.

Na Noc kostelů se můžete vydat například také na Děčínsko, kde proběhne celá řada zajímavých akcí. Oblíbenou hru na varhany nabízí například Evangelický kostel v Děčíně – Podmoklech, kde lákají i na další hudební vystoupení v podání Jílovského či Českokamenického pěveckého sboru.

K akci se připojí také v Rumburku. „Pro návštěvníky jsou připravena hudební vystoupení, vernisáž výstavy a program pro děti," láká například do Lorety Rumburk na Noc kostelů projektová manažerka Klára Mágrová.

Loreta nabídne vystoupení dětí z Mateřské školy v Komenského ulici v Rumburku. Později proběhne vernisáž výstavy F. Biener a J. L. Hildebrandt – setkání barokních tvůrců. Na závěr se pak návštěvníci mohou těšit na koncert Krásnolipského komorního sboru.

V Teplicích se do Noci kostelů zapojují s komentovanými prohlídkami, koncerty a výstavami jednotlivé kostely, modlitebny, Beuronská kaple gymnázia i románská krypta teplického zámku. Komentované prohlídky jsou i v Kostomlatech a Křemýži.

Noc kostelů na LitoměřickuLitoměřice, kaple Božího Milosrdenství, Farní charita Litoměřice, Domov na Dómském pahorku – domov pro seniory; kaple sv. Jana Křtitele; katedrála sv. Štěpána; kostel sv. Jakuba, klášter; kostel sv. Ludmily, klášter; kostel Všech svatých; kostel Zvěstování Panny Marie
Litoměřice – Předměstí, kaple sv. Štěpána, Hospic sv. Štěpána, kostel sv. Vojtěcha, modlitebna CASD, modlitebna Českobratrské církve evangelické, modlitebna Evangelické církve metodistické
Bohušovice nad Ohří, kostel sv. Prokopa a sv. Mikuláše
Dlažkovice, kostel sv.Václava
Hoštka, kaple Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Otmara
Křešice – Zahořany, kostel Nejsvětější Trojice
Libkovice pod Řípem, evangelický kostel
Libochovany, kostel Narození Panny Marie
Libochovice, kostel Všech svatých, Sbor Dr. Karla Farského
Lovosice, kostel sv. Václava, Mírový kostel CČSH
Prackovice nad Labem, kostel sv. Matouše
Roudnice nad Labem, evangelický kostel, kostel Narození Panny Marie
Sulejovice, kostel Nejsvětější Trojice
Třebívlice – Solany, kostel sv. Martina
Velemín – Milešov, kostel sv. Antonína Paduánského, Mlýnce
Velké Žernoseky, kostel sv. Mikuláše