Po Autosalonu, který na výstavišti Zahrada Čech proběhl o tomto víkendu, zavítají tentokrát do areálu milovníci psů. Mezinárodní výstava pořádaná spolkem Nord Bohemia Canis ve dnech 18. a 19. května slibuje zajímavou podívanou, na 36. ročník přihlásili chovatelé z celé Evropy přes tři tisíce psů, o 300 více než loni. Návštěvníci se při posuzování v kruzích seznámí s 280 plemeny a při hodnocení se mohou z výroků rozhodčích poučit z pozitiv i chyb, jichž se chovatelé dopouštějí.

V sobotu od 9 hodin se mohou návštěvníci těšit na přehlídku především ovčáckých, loveckých, dosud neuznaných a národních plemen. V neděli je vystřídají chrti, plemena pracovní, severská a společenská. „Posuzování v kruzích proběhne po oba dny vždy od 9 do 14 hodin, v 15 hodin následují soutěže. Nejvíc práce budou mít rozhodčí posuzující devět plemen jezevčíků, kterých je přihlášených nejvíc. Premiéru v hodnocení budou mít letos národní plemena Pražský krysařík a Chodský pes, která se teprve letos dočkala mezinárodního uznání a budou soutěžit s ostatními plemeny a v sobotu se zúčastní soutěže Velká národní cena,“ uvedl ředitel akce František Švec.

Výstava má rodinný charakter, pořadatelé připravili doprovodný program i pro děti. Po oba dny budou do odpoledních soutěží zařazeny kategorie juniorské, při kterých mladí chovatelé předvedou své umění ve vedení a souhry se psem.

Posuzovat psy přijedou přední rozhodčí zejména ze států, kde má kynologie tradici. Hlavní rozhodčí je Vladimíra Tichá, která do Litoměřic jezdí posuzovat psy řadu let.

Dorazí i rozhodčí z Irska, jemuž chovatelé přihlásili k soutěži 125 teriérů, což je na výstavách v Česku rekord.

Fotografie z jednoho z minulých ročníků:

Vítězové z jednotlivých soutěží se utkají v sobotu a v neděli o titul vítěz dne a z nich při závěrečném hodnocení vzejde vítěz výstavy. Loni se jím stal v kategorii BIS pes bearded kolie Albert Eistein MonaChristie, v kategorii JUN BIS pes pointer Asper Artegerd. Velkou národní cenu získal Český fousek před Československým vlčákem a Českým teriérem.

Na přehlídce proběhne v sobotu tradiční klubová výstava plemen šarplaninců, krašských ovčáků a tornjaků. „V Česku se takových výstav koná v roce jen několik a Litoměřice patří mezi největší propagátory těchto plemen, která byla vyšlechtěna pro hlídání stád ovcí a jejichž domovem jsou hlavně země bývalé Jugoslávie. Letos je přihlášen rekordní počet 33 šarplaninců a rozhodčím při posuzování bude opět Stojmenović Nenad ze Srbska,“ řekla Dagmar Cestrová, jejíž rodina chová v Terezíně šarplanince už 40 let.

Pořadatelé dali na výstavě prostor třem útulkům, které tak mohou nabídnout zájemcům opuštěné psy. Návštěvníci si budou moci na výstavišti koupit chovatelské potřeby, pomůcky a krmiva.

Účast na akci přináší chovatelům prohlubování teoretických a praktických znalostí pro chov, přebírání zkušeností od kolegů a samozřejmě ohodnocení zvířat, které je důležité především pro chovné stanice.