„Tomuto člověku, který to způsobil, se ani nedá říkat včelař, dělal to jen pro peníze,“ říká Vyhnálek s tím, že dotyčný měl 35 včelstev a o všechna kvůli nemoci přišel.

Ostatní včelaři v pětikilometrovém pásmu pak kvůli tomu museli nechat provést odběry a odeslat je k posouzení. Zaplatili za to každý čtyři stovky.

„Dva včelaři následně museli svá včelstva zlikvidovat,“ popisuje Jiří Vyhnálek jen několik dní staré události.

Včelaři z dotčených obcí, které leží ve zmíněném pětikilometrovém pásmu okolo Štětí, nesmí nyní přesouvat včelstva ani včelí matky na jiná místa. V případě nedodržení nařízení krajské veterinární správy jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun u fyzické osoby a až 200 tisíc korun, pokud jde o právnickou osobu.

Z národní potravinové banky se expeduje ke klientům i zelenina.
FOTO: Nesklizenou zeleninu dali potřebným

„Nechal jsem svolat také schůzku, kde se naši členové dozvěděli praktické informace, jak svá včelstva před případnou nákazou nejlépe chránit,“ poznamenal Vyhnálek.

Ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární stanice Lenka Hanušová uvedla, že občas se nákaza moru včelího plodu objevovala. Od začátku letošního roku se však vyskytuje periodicky.

„Včelaři, kteří chtějí svá včelstva od nákazy ochránit, by měli dbát především na hygienu a čistotu,“ radí Hanušová.

Kromě toho je také důležité, aby si chovatelé nepořizovali například staré trámky nebo prkna z úlů od jiných včelařů. Vir totiž ve starém dřevu dokáže vydržet dlouhou dobu.

Kromě přímého kontaktu se včely mohou nakazit i požitím medu ze zasaženého včelína. Krmení včel takovým medem proto veterináři zakázali.

„Člověku ani zvířatům nakažený med ublížit nemůže, nemoc se přenáší pouze na včelí plod,“ uklidňuje Lenka Hanušová.

Dým v Čížkovicích
Cementárna šíří pach, tvrdí žena. Lafarge to popírá

Léčba antibiotiky, která se používá v jiných zemích, není v České republice povolená. Všechna včelstva, u kterých se mor plodu prokáže, jsou spálena.

„Nejdříve dojde k utracení celého včelstva, na druhý den se pak pod dohledem odborníků úly kompletně spálí. Nejinak tomu bylo i před několika dny u dvou chovů ve Štětí,“ prozrazuje Hanušová.

Ochranné pásmo v ohnisku nákazy ve Štětí zahrnuje katastr obcí Bechlín, Brocno, Brzánky, Čakovice u Radouně, Chcebuz, Hoštka, Hněvice, Kochovice, Křešov, Počeplice, Předonín, Račice, Radouň, Snědovice, Stračí, Štětí, Újezd u Chcebuze, Velešice a Záluží.

Všichni chovatelé z těchto míst musí do 20. srpna na litoměřickou veterinární správu nahlásit své osobní a kontaktní údaje. Uvést musí i registrační číslo chovatele a registrační číslo stanoviště včelstev a jejich aktuální počet na každém stanovišti. Týká se to pouze těch, kteří to neudělali při prvním případu nákazy ve Štětí, ke které došlo už v dubnu.

Na Litoměřicku je pětikilometrové ochranné pásmu kvůli výskytu moru včelího plodu od 19. května vyhlášené také v okolí obce Podbradec u Mšeného - lázní.

Další výskyt v rámci kraje veterináři evidují na Mostecku a Děčínsku. Nejvíce zasažená včelstva v Česku jsou na jižní Moravě.

Prohlídka úložiště Richard u Litoměřic.
Litoměřice na jeden den zpřístupní úložiště Richard