V papírnách Mondi Štětí proběhla recyklace monumentální stavby z kartonu, kterou pod vedením francouzského umělce Oliviera Grossetête postavili nadšenci ve Žďáru nad Sázavou. Jednalo se o papírovou kopii kopule poutního kostela stojícího na Zelené hoře, protože happening měl kromě jiného připomenout 300 let od úmrtí významného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Speciální vlnitou lepenku podle přesné specifikace vyrobili v českobudějovické továrně Mondi Bupak. 

„Bez speciálně vyrobeného materiálu nelze postavit odolnou stavbu. Lepenka musí mít vertikální lepení, jinak je stavba nestabilní. Když jsem dělal projekt v Koreji, musel jsem změnit celý plán, protože nám dodali krabice s horizontálním uspořádáním lepení papíru. Tehdy jsem zjistil, jak důležitá je technická příprava a specifikace pro výrobce krabic,“ vysvětluje Grossetête, který v Česku realizoval svůj projekt vůbec poprvé. 

Zdroj: Youtube

Rétrospective 2022 Olivier Grossetête  Zdroj: YouTube.com/Olivier Grossetete

Příprava jednotlivých kusů probíhala na zámku celý týden, samotná stavba pak trvala dobrovolníkům - dětem i seniorům, místním i projíždějícím cyklistům a motorkářům 11 hodin. Se stejným úsilím a nadšením, s jakým se stavělo, se o pouhý jeden den později i bouralo a sešlapávalo. Po slisování byly papírové kartony převezeny do Štětí. „Recyklací papíru se u nás běžně zabýváme. Zpracujeme čtvrtinu papíru, který se v České republice ročně vytřídí. Podařilo se nám zajistit slisování přímo na místě, abychom šetřili i počet vozů, tedy pohonné hmoty. Zároveň se materiál převezl s dalším sběrovým papírem, takže svoz nebyl samoúčelný. Následovala recyklace tradiční cestou,“ vysvětlila mluvčí Mondi Štětí Milena Hucanová.

Recyklace papírové hmoty byla jednou z podmínek, která pro happening musela být splněna. „Přivezené slisované kartonové balíky, z nichž každý má zhruba půl tuny, jdou na linku rozvláknění. To znamená, že se slisovaný papír musí nejprve rozmočit, zbavit případných nečistot, což v našem případě byla zmiňovaná lepicí páska, až nakonec zůstává čistá papírovina. Ta dál slouží jako základ pro výrobu recyklovaného papíru,“ vysvětlil Tomáš Zázvorka. Právě on má ve Štětí na starosti odpadové hospodářství.

Ve Žďáře postaví francouzský umělec obří stavbu. Z papírových krabic
Francouzský umělec ve Žďáře postaví obří stavbu z krabic. Inspiroval se Santinim

„Výsledkem je papír na papírové tašky do obchodních řetězců. Jednalo se o zhruba 2 000 krabic vlnité lepenky, celkem tedy 2 tuny papíru,“ připomněla mluvčí Hucanová a s úsměvem dodala, že není vyloučeno, že nákup, který si v blízké budoucnosti někdo odnese ze supermarketu, bude v tašce z napodobeniny Santiniho kopule.

Odpad, jako jsou třeba části plastů nebo hadrů, které se ve sběrovém papíru objeví a ve Štětí vyseparuje, slouží po vytřídění v čížkovické cementárně jako palivo. 

Skladiště dřeva ve Štětí
Nekonečné hromady kmenů, hora pilin. Tak vypadá obří skladiště dřeva ve Štětí

Olivier Grossetête

Olivier Grossetête se narodil v Paříži v roce 1973. V současnosti žije v Marseille a pracuje po celém světě. Specializuje se na tvorbu monumentálních participativních děl z kartonu a také provádí instalace aerostatických mostů. Stavba Santiniho kopule byla jeho první stavbou v Česku. Kromě jiného z podobného materiálu postavil kartonové stavby například v Helsinkách (2014), Bordeaux (2014), Moskvě (2015), Sydney (2016), Angers (2017), Římu (2021) či Casablance (2022).