„Z naší vlastní praxe v hospici i z praxe lékařů víme, že o tuto službu je velký zájem. Rodina nemocného by ráda „vše zvládla doma, dokud to půjde". Těmto lidem dokážeme s jejich přáním pomoci," uvedla ředitelka litoměřického hospice Monika Marková.

Hospic v současné době shromažďuje finanční prostředky k tomu, aby nakoupil potřebné vybavení. Část peněz na provoz má již přislíbenou. „Od dárce, který si nepřeje být jmenován, jsme  na benefičním koncertu Bratří Ebenů dostali přislíbený finanční dar v hodnotě 300 tisíc korun, právě na vybavení mobilního hospicu. Z toho zaplatíme zdravotnický materiál, brašny pro sestřičky, přístroje, infúzní stojany a jiné věci, které budeme vozit s sebou," sdělila Monika Marková.

Hospicu sv. Štěpána bude věnován také poslední adventní koncert v České televizi. Výtěžek z něj půjde právě na vybavení a provoz mobilního hospicu pro rok 2014. Zařízení shání pro mobilní hospic také auto. „Doufáme, že se nám díky koncertu podaří získat finance, které pomohou zajistit provoz v příštím roce, případně se pokusíme sehnat ještě další prostředky. Nemáme ale strach, že bychom museli provoz dotovat z kamenného hospice," dodala ředitelka.

„Taková malá nemocnice" – tak si lze v místnosti těžce nemocného člověka představit mobilní hospic. Vybavení však  kolem lůžka umístí jen v případě nutnosti. Při péči o těžce nemocného pacienta je nutná také nepřetržitá služba zdravotníků. I tu hospic zajistí. Lékařů i sestřiček má k tomuto účelu dostatek. Sociální pracovnice pak poradí i s úředními záležitostmi.