Pavel Uxa, vedoucí divize Hennlich Engineering, uvedl, že pokud se k dělům připojí nádrž s dezinfekčním roztokem, dají se velmi dobře využít i pro dezinfekci velkých ploch. "Proto se je rozhodly využít samosprávy dvou jihoamerických hlavních měst – Limy a Santiaga de Chile k plošné dezinfekci ulic. Obrovskou výhodou mlžných děl je, že vyrábějí mlhovinu s velmi drobnými kapénkami. To zaručuje rovnoměrnou a důkladnou dezinfekci velkých ploch,“ popsal Uxa.

V jihoamerických městech instalují mlžná děla na automobily či přívěsy. Zařízení se pak doplňuje o generátor, nádrž na dezinfekci a přídavné čerpadlo.

„Pro dezinfekci ulic se využívají mlžná děla s dosahem třicet metrů. Jejich modifikací jsme schopni dezinfikovat také tunely či podzemní tunely metra. Vyvinuli jsme a vyrábíme ale i mlžná děla s dosahem až sto metrů, která jsme také v minulosti dodali do Jižní Ameriky,“ dodal Pavel Uxa. Z Litoměřic až do Jižní Ameriky se mlžná děla dostala díky místnímu distributorovi firmy Hennlich.

Mluvčí strojírenské firmy Hennlich Martin Jonáš doplnil, že proti šíření koronaviru zkonstruovala společnost také dezinfekční rámy určené pro uzavřené prostory kde se pohybuje větší množství lidí, například letištní haly, úřady, nádraží nebo obchodní centra.

"Firma také pomocí 3D tisku vyrábí a zdarma distribuuje v Litoměřicích a okolí pomůcky pro šití roušek a také ochranné štíty pro policii a zdravotníky," uvedl Jonáš.