Např. v restauraci Palermo se do krve poprali dva štamgasti. Doma si muž při řezání dřeva uřízl ruku a na nedalekých pískovcových skalách se při slaňování zranila horolezkyně. O pár set metrů dál tekla krev při dopravní nehodě…

Naštěstí však šlo jen o simulované situace, a sice v soutěži „Štětský zdravotník junior“, kterou pro mládež připravila tamní místní skupina č. 2 Českého červeného kříže. Zúčastnilo se jí 14 družstev většinou studentů středních škol, ale i žáků 9. tříd ZŠ.

Situace ze života
„Snažili jsme se jim připravit situace, se kterými se setkáváme v životě. A k tomu byla zaměřena i jednotlivá stanoviště. Těch bylo celkem pět, dvě pak mimosoutěžní. Vymyslela jsem bodování úkolů, na stanovištích je hodnotili rozhodčí. Figuranty jsme sehnali z řad našich kamarádů,“ říká předsedkyně místní skupiny ČČK MUDr. Jana Jordáková a dodává, že snahou bylo prohloubit znalosti o první pomoci, motivovat mladé, aby si to, co se učí teoreticky, vyzkoušeli i prakticky.

„Loni jsme tuhle soutěž uspořádali poprvé. Dělá se řada akcí pro menší děti, ale pro mládež od 15 let výše nejsou téměř žádné. Proto jsme vymysleli Štětského zdravotníka juniora. Myslím, že se ujal a chceme v něm pokračovat,“ shrnul důvody pokladní štětských zdravotníků a zastupitel v jedné osobě Tomáš Ryšánek.

„Boj byl vyrovnaný, soutěžící prokázali velmi dobré znalosti a zručnost, nejlepší dvojice dělilo jen pár bodů,“ hodnotí soutěž Jana Jordáková. Zvítězily domácí Eva Pišvejcová a Blanka Satranová před Markétou Adršovou a Janem Machem ze Žatce, třetí příčka patří opět domácí dvojici Edita Vacková a Marta Kindermannová. Vítězové dostali věcné ceny.

Miroslav Zimmer