Ocenění nejzdařilejších výtvorů v letošním ročníku soutěže Správným směrem proběhlo v pondělí 3. prosince na litoměřické radnici. Za vítěznými plakáty s protidrogovou tematikou stojí letos dívky.

Soutěž o nejlepší plakát proti závislostem na drogách, kouření a alkoholu organizuje Národní protidrogová centrála a Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Litoměřice. Cílem projektu je upozornit na problémy závislostí a odradit především mladé lidi od konzumace návykových látek. „Je potřeba si připomínat nebezpečí návykových látek a upozorňovat na jejich negativní vliv. Jsem proto rád, že se letošního ročníku soutěže zúčastnilo tolik mladých lidí,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč.

Ivan Králik, velitel městské policie v Litoměřicích
Policie: U diskotéky Severka je klid. Místo hlídá mobilní kamerou

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych připomněl, že nabídka prvního seznámení s drogou přichází většinou od někoho blízkého. „Drogy vám většinou nebude nabízet neznámý člověk někde před školou, ale budou to vaši kamarádi a spolužáci,“ varoval Frydrych.

Do soutěže, která je určená pro žáky základních a studenty středních škol z Litoměřic, se letos přihlásilo 50 účastníků. Porota složená ze zástupců města, pedagogicko-psychologické poradny a Národní protidrogové centrály měla tedy nelehký úkol vybrat z 50 prací ty nejlepší, které si zaslouží ocenění. V každé ze dvou kategorií, tedy pro základní a střední školy, vybírala pět nejlepších prací.

Hradní jarmark zpestřil lidem z Litoměřic první adventní víkend.
FOTO: Hradní jarmark zpestřil lidem z Litoměřic první adventní víkend

Cenu poroty v kategorii základních škol získala Eliška Nováková ze ZŠ Ladova. První místo v kategorii základek získala žákyně téže školy Nela Nehybová. „Plakát jsem se snažila vytvořit tak, aby byl co nejjednodušší a byl srozumitelný všem věkovým kategoriím,“ zhodnotila svou práci úspěšná autorka.

Druhá soutěžní kategorie patřila studentům středních škol. Zde cenu poroty získala Zuzana Matysová reprezentující Základní uměleckou školu v Litoměřicích. Nejúspěšnější autorkou v této kategorii byla Václava Zmrhalová ze soukromé Střední školy a Mateřské školy v Litoměřicích.

„Svým plakátem jsem se snažila upozornit na to, jak moc drogy změní člověku život oproti tomu, jaký byl před tím. To znázorňuje ten dvojportrét ostré a rozmazané tváře,“ popsala myšlenku své práce Václava. Ocenění účastníci soutěže získali dárkové předměty, pamětní listy a mobilní telefony.

Jako místo činu

Celý slavnostní ceremoniál zakončilo vyhlášení vítěze zvláštní ceny, kterou uděluje přímo Národní protidrogová centrála, jejíž zaměstnanci práce hodnotí. Vítězem se stal Petr Pagáč z litoměřické Střední školy a Mateřské školy.

„Práce, kterou jsme vybrali, je velmi originální a nápaditá. Kolegům připomínala situaci ohledání místa činu, možná proto je tolik zaujala,“ zhodnotil vítěznou práci Jakub Frydrych.

Ilustrační foto
Nevydržely tíhu ledovky. Na Litoměřicku popadalo několik stromů u Velemína