Devatenáctiletý Simon Niemöller žije v malé vesnici u Frankfurtu. Ukončil střední školu, na univerzitu se mu ještě nechtělo. Nabrat zkušenosti a poznat lépe sám sebe proto vyrazil do světa.

Jako místo svého dobrovolnického pobytu, které v Německu iniciuje organizace Paritätische Dienst Sachsen (PDS), si Simon zvolil Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech.

„Nevybral jsem si ho proto, že by mě vyloženě bavilo zahradničení. Chtěl jsem být blízko přítelkyni, která dobrovolničí v terezínském památníku. Ale nebyl jsem proti práci s lidmi se speciálními potřebami. Můj starší bratr je také postižený,“ vysvětluje Simon, který se teď věnuje především sklizni, naposledy chilli papriček.

OBNOVA VZTAHŮ

V Českých Kopistech začali s přijímáním dobrovolníků loni a v jejich nabírání chtějí pokračovat. „I my chceme přispět k obnovování česko-německých vztahů,“ říká Žaneta Lenhartová ze Svobodného statku. Dodává, že kromě Simona mají letos i českého praktikanta. Ten se chce na farmě naučit, jak správně hospodařit.

Simon měl původně bydlet přímo na statku, ale situace se zkomplikovala, když v něm na konci srpna vyhořel jeden pokoj. V září se tedy nastěhoval do bytu, který svým dobrovolníkům v Litoměřicích pronajímá terezínský památník. Nakonec je Simon rád a nechce se mu odsud. Nejen kvůli tomu, že bydlí se svou dívkou, ale hlavně proto, že Litoměřice považuje za krásné historické město.

Osmnáctiletá Kim Salmon z okolí Frankfurtu a devatenáctiletá Nele Steiling z Münsteru dobrovolničí v Památníku Terezín díky programu Aktion Sühnezeichen Friedensdienste. Ten podporuje umisťování mladých Němců v organizacích vzdělávajících o holocaustu. Nele chtěla původně do izraelského památníku Jad vašem, nakonec ale po víkendovém semináři v Terezíně změnila plán.

Nele s Kim se od září věnují pročítání materiálů o historii ghetta a e-mailové komunikaci s prvními německými skupinami. Provádění bude jejich hlavní prací v památníku. Nele nápor administrativy nečekala, osvěžením je pro ni setkání s některými přeživšími. To ale pro dívky představuje velký nápor na psychiku.

Do terezínského památníku vysílá dobrovolníky kromě PDS také rakouská organizace Verein Gedenkdienst, letošní ročník pouze se dvěma Němci je atypický.

„Dobrovolníci k nám začali jezdit v roce 1992 a do dnešní doby jich prošlo památníkem 28 z Rakouska a 19 z Německa,“ rekapituluje Petra Pěničková ze vzdělávacího oddělení památníku. Někteří organizovali i koncerty, výstavy nebo pomáhali s překlady.

Mladí Němci ve volném čase cestují a také se učí česky. Příležitostí jsou pro ně pravidelná setkání Čechů, kteří si chtějí „pošprechtit“ v němčině s lektorkou Kristýnou Lamblovou v litoměřické Knihovně K. H. Máchy.

Oba německé dobrovolnické programy mladým lidem přispívají na ubytování a stravu, na dalších nákladech se podílejí i hostitelské organizace nebo jejich rodiče a sponzoři.