Mezi nejstarší poválečné předmětové soutěže na českých školách patří matematická olympiáda, která vznikla již v roce 1951. Letos probíhá její 59. ročník.

Do Olympiády se zapojují i litoměřičtí
Do historie matematické olympiády se několikrát zapsaly i školy z litoměřického okresu. Gymnázium J. Jungmanna v Litoměřicích bylo dokonce v roce 2006 pořadatelem celostátního kola kategorie A. Letos toto kolo pořádá ve dnech 21. až 27. března gymnázium v Chebu.

Mezi 50 nejlepšími matematiky (kategorie A) a 30 programátory (kategorie P) ze středních škol celé ČR, jejichž práce získaly v krajských kolech nejvyšší bodové ohodnocení, jsou dva žáci litoměřického gymnázia – matematik Štěpán Šimsa a programátor Daniel Stahr.

Dva body k této metě chyběly třetímu zástupci gymnázia Ondřeji Fiedlerovi. Daniel bydlí v Bohušovicích n. O. a nyní je v 7. ročníku víceletého gymnázia, dříve navštěvoval litoměřickou ZŠ Boženy Němcové. Po ukončení gymnázia by se chtěl věnovat programování i na VŠ. „Do olympiády programování jsem se přihlásil poprvé.

Soutěž je tvořena třemi koly. V domácím kole se řeší čtyři soutěžní úlohy, z nichž některé jsou teoretické a jiné praktické. Úspěšní řešitelé postupují do kola krajského, v němž řeší úlohy pouze na papíře bez použití počítače. V omezeném čase čtyř hodin mají za úkol vyřešit čtyři zadané problémy.

Kategorie programování, v které se soutěží od roku 1985, je zaměřena na úlohy z oblasti algoritmizace a programování. Na rozdíl od jiných u nás existujících studentských programátorských soutěží v ní přitom nejde jen o zvládnutí práce s počítačem a rutinní programování, ale soustředí se zejména na návrh efektivních algoritmů a následně i na jejich programovou realizaci,“ uvedl Daniel Stahr.

Žáci se věnují nejen matematice
Štěpán, žák 5. ročníku víceletého gymnázia, stejně jako jeho tři sourozenci, má položeny pro vzdělávání ty nejlepší základy v rodině – oba rodiče učí na vysoké škole.

„Nejstarší bratr Dan, který studuje na VŠ fyziku a chemii, byl také úspěšným řešitelem olympiád – v národním kole chemické a fyzikální olympiády obsadil 8. místo. Mě matematika a programování zajímá už delší dobu, a proto se zapojuji nejen do olympiád, ale také do korespondenčních seminářů. Nejmladší sestra Alžběta, která rovněž navštěvuje naše gymnázium, matematiku nemusí mít, ale o to víc je úspěšná v atletice,“ prozradil Štěpán, který má ještě čas se odreagovat ve skautu a dramatickém kroužku ZUŠ.