Návrat do minulosti zažily ve čtvrtek 6. září desítky středoškoláků u Drážďanských kasáren v Terezíně. Několik z nich si na plácku v dobových dresech zahrálo kopanou. Krátkým symbolickým zápasem začal Memoriál terezínské fotbalové ligy, který připomíná význam kopané pro Židy uvězněné během války v ghettu. Akce pokračuje o víkendu na stadionu terezínského Sokola žákovským turnajem. Zúčastní se ho i týmy Liběšic, Polep, Brozan, Lukavce, Velkých Žernosek, Podlusk a Straškova-Vodochodů.

Druhý ročník sportovní akce s humanistickým podtextem pořádá Centrum studií genocid (CSG), které sídlí v Dělostřeleckých kasárnách. „Jedním z cílů letošního memoriálu je upozornit na nutnost záchrany unikátních Drážďanských kasáren, která jsou největším historickým objektem v Terezíně,“ upozorňuje ředitel centra Šimon Krbec. Katastrofální stav objektu zpečetila pádem střechy loňská vichřice.

Hana Rožcová
Terezínské mámy se daly dohromady, aby vdechly život městu duchů

„Za budovou, která nám téměř padá na hlavu, se hrála první terezínská liga,“ připomíná umělecký ředitel CSG Pavel Chalupa s tím, že něco tak zdánlivě obyčejného jako "vyčutnout kulatý nesmysl" pomohlo „gheťákům“ uchovat si lidskost. Většina z dětí s hvězdou, které tehdy po dvoře s hadrákem běhaly, válku nepřežila. První dva transporty s více než pěti tisíci vězni do takzvaného terezínského rodinného tábora Březinka v Osvětimi vyrazily na den přesně před 75 lety.

Za všechny tehdejší školáky, kteří se nedožili dospělosti, drželi ve čtvrtek ti dnešní minutu ticha. Symbolického aktu se zúčastnila starostka Terezína Hana Rožcová, zvláštní zmocněnec pro otázky holokaustu ministerstva zahraničí Antonín Hradilek a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek. Národní dopravce centrum dlouhodobě podporuje. Poskytl mu i vagon, ve kterém CSG pořádá divadelní Vlak Lustig.

Vagon stojí na nádvoří Dělostřeleckých kasáren, kde se ve čtvrtek turnaj rozlosoval.

Tak vypadal letošní Vlak Lustig:

Školáky o víkendu nečeká jen hon za merunou. „Seznámíme je s historií terezínského rodinného tábora,“ plánuje Krbec. Pro fotbalový dorost regionu představuje memoriál mimořádnou akci. „Turnaje se v regionu pořádají, ale ne v takovém rozsahu,“ říká starosta terezínského Sokola Roman Vítek. Na kluky bude mít podle něj efekt i vzdělávací část memoriálu. „Žijí tady, takže je jim to blízké.“

Ilustrační foto.
Mládež si fotbalem v Terezíně připomene druhou světovou válku

Turnaj začne v sobotu ráno. Finálové utkání je na programu v neděli od 14.10 hodin. V 15 hodin bude následovat vyhlášení vítězů a předání medailí.