Ve dvacátých letech si sokolové nechali postavit kino, aby z jeho výtěžku postavili tělocvičnu. Z projekcí ve funkcionalistické budově architekta Kamila Roškota těžili jen do začátku druhé světové války. Po ní bylo kino znárodněno. I po restituci v roce 1993 je ale sokolům spíš přítěží. Možná to změní mladá žena, která se letos chopila jeho provozu.

Klára Svobodová se sokolům přihlásila v květnu s tím, že by v kině chtěla promítnout dokumentární filmy Jednoho světa. „Začalo mě to bavit. Od září promítáme i filmy z běžné distribuce,“ popisuje mladá žena s tím, že jí pomáhá tým dalších dobrovolníků. Včetně několika starších členů Sokola. Aby se mohla kina ujmout, sama se musela sokolům upsat.

„Před Klárou a dalšími dobrovolníky smekám. Dělají všechno zadarmo,“ říká starosta roudnických sokolů Vojtěch Válek s tím, že od nového roku by právě to chtěl změnit. Do žádosti o podporu na činnost kina, směřovanou městu, chtějí sokolové přidat i položku na odměny dobrovolníkům.

V kině na nároží třídy T. G. Masaryka a Sokolské ulice jsou jen staré kotoučové promítačky, a tak filmy dobrovolníci promítají na plátno dataprojektorem z DVD nebo z on-line formátu. V sálu je 390 míst.

„První dvě řady sedadel byly demontovány, aby bylo vepředu víc prostoru a aby mohli projet i vozíčkáři,“ ukazuje Klára Svobodová. V kině je stejná akustika jako v divadle. „Když někdo promluví nahlas z pódia bez ozvučení, porozumí mu i v poslední řadě,“ demonstruje mladá žena.

Kino Sokol v Roudnici nad Labem.

Kromě projekcí dobrovolníci v kině pořádají i koncerty a divadelní představení. V říjnu tu proběhl také festival zaměřený na ekologické zemědělství. Program Svobodová a spol. nabízejí i školám a školkám z Roudnice a okolí. „Všechny peníze, které kino vydělá, jdou na běžný provoz nebo na transparentní účet,“ říká mladá žena s tím, že na něm momentálně je asi 100 tisíc korun. Peníze půjdou na nové topení, bezbariérový vstup a bezbariérové WC.

Do konce roku chystají dobrovolníci ještě několik akcí. V pátek 17. listopadu od 15 hodin čeká na děti čínsko-americký animovaný snímek Pes ro(c)ku. „Právě na dětská představení chodí nejvíc diváků,“ poznamenává Svobodová s tím, že jednou dokonce musela lidi posílat domů. Oproti tomu na nezávislé dokumenty přijde třeba jen 20 diváků.

27. listopadu od 19 hodin v kině odehraje divadelní představení s názvem Pět ve stejných šatech litoměřický soubor Li-Di. 1. prosince v 19 hodin čeká na Roudnické adventní koncert oblíbené operní pěvkyně Jany Štěrbové, která učí na místní Základní umělecké škole. Po plánované odstávce a rekonstrukci provoz kino opět obnoví v březnu příštího roku.

Klára Svobodová do Roudnice přišla před pěti lety z Frýdku - Místku. S manželem Radimem Svobodou má tři děti, nejmladšímu není ještě rok, a už chodí.