Deset zastupitelů z patnácti napříč koalicí i opozicí včetně starosty. Ti všichni zvedli na pondělním jednání ruku pro odvolání Romana Vítka z uvolněné funkce místostarosty Terezína. Do té ho vynesly nedávné komunální volby. Podle informací Deníku za neobvyklým krokem stojí Vítkova personální politika na městském úřadu, kde předtím působil jako vnitřní kontrolor.

Vítkovo odvolání navrhl radní Tomáš Rotbauer, který s ním šel do voleb ve společné partaji STAN. Podle něj byly důvodem odvolání hlavně neshody Vítka se zbytkem vedení města a špatná personální politika vůči zaměstnancům úřadu. „Během jeho tříměsíčního působení ve vedení města z úřadu odešli tři lidé a další dva s odchodem váhají. Je to pro mě absolutně nepřijatelné chování člověka, který měl na starosti chod úřadu,“ řekl Deníku Rotbauer.

Podle Vítka ale STAN reorganizaci městského úřadu včetně snížení počtu zaměstnanců či sloučení funkcí ve volebním programu jasně deklaroval, ostatně podobně jako další koaliční partneři. „O personálních věcech navíc rozhodovala celá rada a organizační strukturu schválila v prosinci jednohlasně,“ poznamenal nyní už bývalý místostarosta.

Připustil, že převzít zodpovědnost za práci odborů a oddělení úřadu pro něj nebylo snadné z hlediska vztahů k předchozím kolegům, jimž se stal nadřízeným. „Pokud se jedná o samotné odchody zaměstnanců, vyjma jednoho, který mi mezi čtyřma očima sdělil, že odchází kvůli mně, byly ostatní důvody odchodů osobní,“ dodal Vítek.

Připustil, že s Rotbauerem ve sporu byl, ale v souvislosti s rozdílným názorem na skutečnost, která nemá s chodem úřadu nic společného. Ještě loni ve druhé polovině prosince přitom Rotbauer s Vítkem nejevili žádné známky vzájemné averze. Tak se to aspoň zdálo při poslední návštěvě redakce Deníku v Terezíně, kdy se oba radní pochlubili novým kamerovým systémem.

Bývalý místostarosta by se měl vrátit na své původní místo na úřadu. O náhradníkovi za Vítka se bude hlasovat na příštím zastupitelstvu 11. února. Podle informací Deníku má být post nabídnut exstarostce Haně Rožcové, která je v současnosti v opozici. „Bylo mi to nabídnuto,“ potvrdila s tím, že si nechala čas na rozmyšlenou.

O odvolání místostarosty se v pondělí 21. ledna hlasovalo po rutinních bodech jednání. Sám Vítek se hlasování zdržel, ale ještě je jako člen zastupitelstva pomáhal administrovat. Pro jeho odvolání hlasovala většina přítomných zastupitelů, prázdná židle na jednání byla jen po jednateli odpadové společnosti SONO Plus Liboru Beránkovi, který je od nedávna ve vážném zdravotním stavu. Zastupitelé důvod svého kroku na dotaz vznesený veřejností nesdělili, což se nepříčí zákonu. Odvolání proběhlo v klidu, alespoň mezi zastupiteli.

Ani pro Deník starosta města René Tomášek nechtěl Vítkovo odvolání komentovat. „Navrhovatel navrhl odvolání a zastupitelé se k tomu vyjádřili. Zatím není potřeba sdělovat důvod,“ sdělil. Víc k tomu prý někdo ze zastupitelů možná řekne na jejich dalším zasedání.

Vyhrocená atmosféra

Vyhrocená atmosféra vládla v sále, kde lidé celé jednání doprovázeli nejrůznějšími komentáři. Zjevně opilého muže v přední řadě, který byl nejhlasitější a nejvulgárnější, Tomášek, který tu možnost má, nenechal vyvést. Podle něj bylo jednodušší jeho chování přejít než ho vyvádět a snést na sebe další vlnu nevole.

„Měli jsme tam připraveného asistenta prevence kriminality, který by ho případně vyvedl. Jako obvykle, když se na zastupitelstvu čeká víc lidí,“ podotkl starosta. „Nevím, kolik dalších lidí pod vlivem bylo ještě vzadu. Dokud je to ukočírovatelné, je lepší nechat to být,“ dodal.

Problémy se složením vedení obce mají po posledních komunálních volbách také ve Lhotce nad Labem. Tam ale patový stav trvá už od loňského ustavujícího zastupitelstva. Volby se tu budou opakovat 16. března.