V pěstounské péči má sedm dětí. Vánoce však prý tráví jako každý jiný. Celá její velká rodina se podílí také na předávání lidových tradic Podřipska. A právě vánoční čas bývá příležitostí k tomu, aby se lidé zastavili a připomněli si své tradice.

„Před Vánocemi učíme děti tisknout ubrousky z modrotisku. Vyrábíme s nimi ozdoby ze slámy i nekynutého stříhaného těsta, které lidé znají jako vizovické pečivo. To naše se však jmenuje Bechlínské, protože zde bylo vždy. Co však skutečně chceme je, aby se lidem vrátilo povědomí o našich tradicích. Ty zde dříve bývaly, ale průmysl tyto dovednosti vytěsnil," shrnula Šustrová.

Adventní čas by se v pěstounské rodině s dílnou lidové tradice mohl zdát hektický. Jak je tomu ve skutečnosti? „Naše Vánoce jsou možná oproti jiným rodinám jiné v tom, že je nás hodně. Byly doby, kdy jsme pekli i 25 kilo cukroví. Advent ale prožíváme asi podobně, jako jiní lidé – uklízíme, zdobíme stromeček, pečeme cukroví," uvedl pěstoun Jaroslav Šustr.

close Snímky z návštěv Deníku v pěstounské rodině Jiřiny Šustrové zoom_in Na první Vánoce však pěstouni asi nikdy nezapomenou. „Když jsem děti nesli prvně ke stromečku, šíleně brečely. Nevěděli jsme, co se stalo, ale nakonec nám došlo, že se bojí. Otec je v původní rodině strašil, děly se hrozné věci. U nás se však o Vánoce vždy projevila bezpodmínečná láska. Sešli jsme se, na všechno špatné se zapomnělo. To je právě nejdůležitější. Děti totiž v těchto chvílích cítí, že život stojí za to, že je máme rádi, že si vzájemně umíme odpouštět," dodala Šustrová.

V Bechlíně se lidovým tradicím neučí pouze děti v pěstounské péči. Vznikla zde přímo Dílna lidové tradice. Zájem o ní v poslední době narůstá. Dílna je otevřená všem, bez rozdílu věku. Letos o ní projevilo zájem 14 škol a školek. „Výrobky připravujeme také pro firmy. Hlavně se však orientujeme právě na školy, protože naší práci bereme jako poslání – obnovit tradici, předat ji dál. Máme navíc profesionální zázemí. Zájem je ze strany dětí i dospělých, kteří sem jezdí na kurzy. Kdokoliv má chuť něco dělat, udělat si radost, může přijít," vyzvala kantorka Ludmila Dolinárová – učitelka se čtyřicetiletou praxí.

Občanské sdružení Můj domov, které se zabývá pěstounskou péčí a lidovou tradicí, si nastavilo vysokou laťku. Nejen vánočním tradicím učí i pedagogy. „Vznikl zde dokonce i klub lidové tvorby, ve kterém je celkem 17 dětí. Jezdí z okolních vesnic i Roudnice nad Labem. Od tohoto týdne začal nově také kurz paličkování," upozornila Šustrová.