Srovnávací výzkum Místo pro život vyhlásil na začátku listopadu vítěze speciální kategorie Odpovědná aktivita roku. „V ní je oceňována konkrétní aktivita, která v nedávné době kdekoli v ČR vedla ke zlepšení života obyvatel nebo přispívá ke zlepšení prostředí v lokalitě,“ objasnil ředitel projektu David Pavlát s tím, že nominovat mohla i široká veřejnost.

Vítězem letošního ročníku Odpovědné aktivity roku je Silo Jihlava. Vznikající otevřený komunitní prostor, rozvíjející kulturu a podporující kreativitu, sdílení a spolupráci. „Využívat je možné komunitní prostor, velkou zahradu se zastřešenými plochami, posezením a ohništěm, hrnčířský kruh a další. Komunita se usídlila v Jihlavě v historické budově bývalého mechanizovaného obilního skladiště,“ přiblížil David Pavlát.

„Snažíme se odpovědně fungovat mezi sebou i ve vztahu k našemu okolí. V nehierarchicky řízeném kolektivu to ani bez osobní zodpovědnosti nefunguje. Uvědomili jsme si hlavně to, jak skvělá a důležitá je rozmanitost, protože každému jde něco jiného, můžeme se od sebe vzájemně učit i si být oporou. Po všech kulturních akcích je nakonec stejně nejlepší společně jen tak být kolem ohně,“ řekla Hana Zoor Svačinková, která má v Silo Jihlava na starosti mimo jiné PR.

Udělej si sám, to je heslo litoměřické komunitní dílny, ve které můžete truhlařit nebo šít. To vše v profesionálně vybaveném zázemí a pod dohledem zkušených lektorů. Na snímku je "mozek" sdílny Jiří Rudolf.
V litoměřické sdílně si můžete vyrobit třeba krmítko. Chybí ale lektoři

Pomyslnou stříbrnou medaili za druhé místo si může zavěsit na krk Jiří Rudolf, propagátor technického zájmového vzdělávání a polytechnické výchovy. Kolegium odborníků ocenilo Technický klub mládeže Litoměřice, jehož je duchovním „otcem“. 

„Projekt Technického klubu mládeže vychází z předpokladu, že pokud se vytvoří jedno místo, kam se soustředí prostředky a odborný lidský potenciál, tak se výrazně zefektivní celý proces polytechnického vzdělávání jak v primární, tak sekundární oblasti, jíž je zájmové vzdělávání. Projekt Technického klubu opouští zaběhnutý model 'kroužků' a otvírá platformu, ve které soustřeďuje veškeré technické aktivity, prolínající se stejně tak jako v reálném světě,“ vysvětlil ředitel projektu Pavlát. „Projekt Technického klubu mládeže a jeho dnešní úroveň, která je ojedinělá v celé ČR, je obrazem desetileté práce především dobrovolníků-lektorů a malého týmu profesionálních pedagogů volného času. Absolventi jsou dnes nejen na gymnáziích a středních technických školách, ale i na TU v Brně, TU v Ostravě a ČVUT v Praze,“ dodal. 

Mísa z lipového dřeva krásně voní.
Chcete si něco vyrobit a nemáte kde? Zkuste sdílenou dílnu v Litoměřicích

Bronz letos získali Rudolf a Renata Kasperovi za změnu tváře historické budovy původní Elektrárny Poříčí 1 v Trutnově, stojící ve výrobním areálu společnosti Kasper Kovo. Pětipodlažní dům na východním okraji Trutnova se v květnu 2023 vůbec poprvé otevřel veřejnosti. V tuto dobu byla dokončena funkční část poskytující nadčasové prostory sochám a plastikám mimořádných rozměrů, právě takovým, jaké se do jiných českých galerií nevejdou. Kvalitně zrekonstruované velkorysé interiéry s vysokými stropy poskytují vystavujícím umělcům potřebný prostor, návštěvníkům i odborné veřejnosti pak dopřávají jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním.

Dalšími nominovanými byli EKOCentrum Stolístek v Linharticích u Moravské Třebové, projekt ADAPTO.spaceZahrady korunní princezny Štěpánky ve Vimperku a Ondřej Šindelář, obnovující historické cesty a aleje. 

„Historicky prvním vítězem se v roce 2020 stal projekt Hackathon, jehož cílem bylo rychle a s minimálními náklady vytvořit e-shop na prodej dálničních známek. V roce 2021 zvítězili manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi za vytvoření největší soukromé nadace věnující se nevyléčitelně nemocným dětem. Vloni si ocenění vysloužila organizace Sto skupin, která zakládá dětské skupiny po celém Česku,“ připomněl David Pavlát.

Mohlo by vás zajímat: Navrhl novou čtvrť pod Bílými stráněmi. Také podle starých Pokratic a Zubrnic

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín